SA
Soru Sahibi
25 Aralık 2018 12:53

Endoskopik bulgular

*** *** ** tarihliEndoskopimde midede retrofleksiyonda kardiya endoskopu aralıklı gevşek sarıyordu . Fundus , korpus ve antrum hafif hiperemik ve benekli tarzda eritemli izlendiği Antrumdan biyopsi alındığı , pilor santralize ve foknsiyonları normsldi yazıyor ve tanı olarak pangastrit bu ne demek nırmalde 20 yıllık reflü hastasıyım, kanser riski var mı kesin çözümü var mı sürekli ilaç kullanmam mı gerekiyor şimdiden teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Gonca Aylin Tuhta
Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba...Mide fıtığiniz ve kronik gastritiniz var...Patolojide helicobacter pylori olup olmadığı önemli...Varsa mutlaka tedaviye eklenmelidir..Safra taşı, kronik reflusu olan hastalarım da gıda intolerans testi yaptirdığimizda ve bu teste göre uyumlu beslendiklerinde sıslik, reflü sikayetleri kayboldu...Bu sikayetleri duzelmeyecek , hayat boyu devam edecek diye düsunmemek gerekli..Tabii kullandıgimiz proton pompa inhibitoru ilacların da uzun yıllar kullanıminda bir cok yan etki mevcut...

25 Aralık 2018 17:45