DM
Soru Sahibi
16 Ağustos 2021 09:28

Ekstrasistol

Selam ve saygılarımla iyi akşamlar hocam. Size bişey danışmak istiyorum. Yaklaşık altı senedir ekstrasistol yaşıyorum bu süre içinde çok kardiyoloji doktoru gördü. Bütün tetkikler yapıldı eko ekg ritim holter efor testi kan tahlili. BUNLARIN hepsi normal çıktı. Kalpte yapısal bir bozukluk yok. Ben 43 yaşında erkek güvenlik görevlisiyim. İş koşulları nedeniyle vardiyeli çalışıyorum yani uyku düzenim yok. Güvenlik olunca çayda içiyoruz haliyle. Yıllardır yani Bi 20 senedir kaygı bozukluğu ve panik atak geçmişimde var. İlaçları kullanıyorum. Kan tahlilinde sıkıntı sadece trigliserid yüksekliği. Yıllardır 300-400 arasıydı üç ay önce 530 çıktı. Bide gizli şeker var. Diyetle ve sporla 83 kg den 78 e düştüm boyum 1,77. Ama mesela evin merdivenlerini çıksam yada az Bi efor sarfetsem kalbim güm diye ek atım yapıyor. Evde kondisyon bisikleti var çalışmaya korkuyorum. Ek atımlar fazla olduğu için Bi kardiyoloji doktoru concor 5 mg verdi. O da tansiyonu çok düşürüyor. Yaklaşık bir haftadır yarım alıyorum. Hocam kalbimde yapısal Bi bozukluk yok bu tamam peki damarda Bi daralma yada tıkanma olabilirmi bu trigliserid yüzünden. Doktor anjiyoya gerek yok dedi. Ama ben spor yapmaya korkuyorum. Spor anındada bu vurmalar oluyor. Bu ek atımlar olsa da spor yapmaya devam ediyim mi. Anjiyo konusunda ne önerirsiniz. Teşekkür ederim saygılarımla.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Efor testinde normal olduğu için efor yapmaktan korkma, efor testinde şüpheli bir durum olsaydı o zaman anjio yapılırdı, bu nedenle spora devam, sigara varsa onu bırakmanda büyük fayda olur, sağlıklı günler dilerim.

16 Ağustos 2021 10:33
DM
Soru Sahibi

Cevabınız için teşekkür ederim hocam. Bugün yine otuz dakika kondisyon bisikleti yapıp arkasından sadece on tane mekik le yirmi şınav çektim spor esnasında Bi kaç ek atım oldu. Ama sonrasında hareket etsem ek atımlar ol aya başladı. Bu atımlar beni korkutuyor. Ani ölümden korkuyorum açıkçası trigliserid yüksekliği varya hocam devam ediyim mi bu şekilde spora. Teşekkür ederim hayırlı akşamlar dilerim

21 Ağustos 2021 20:16

Spora devam etmekte fayda var, zamanla extra atımların azalmasını bekleriz.

28 Ağustos 2021 16:36
Doç. Dr. Ekrem Yeter
Doç. Dr. Ekrem Yeter Kardiyoloji

Yazar toplam 143 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Atriyal fibrilasyon Doç. Dr. Ekrem Yeter
Hocam bilgi verirmişiniz Doç. Dr. Ekrem Yeter
Ekstrasistol Doç. Dr. Ekrem Yeter
Kalp hastalığı Doç. Dr. Ekrem Yeter
Dammar tıkanıklığı Doç. Dr. Ekrem Yeter
Kardiyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Prof. Dr. Murat Sezer
Prof. Dr. Murat Sezer Kardiyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube