US
Soru Sahibi
13 Mart 2018 01:39

DVT+PULMONER EMBOLİ

Hocam hayırlı akşamlar.Annem 79 yaşında sol diz protez ameliyatı sonrası DVT+PULMONER EMBOLİ geçirdi.Xarelto 15mg kullanıyor.Genetik olarak pıhtılaşma eğilimi var mı diye test yaptırdık.Sonuç: MTHFR A1298C HETEROZİGOT MTHFR C677T NORMAL Faktör II G*** *** **A NORMAL Faktör V Leiden G1691A NORMAL çıktı Annemin genetik olarak pıhtılaşma geni var mı?1 mutasyonu heterozigot çıkması pıhtılaşma eğilimini mi gösterir?Bu sonuca göre aspirine geçse olur mu?Tavsiyeniz var mı? Saygılar.Teşekkürler.

2 cevap
Cevaplar (2)

bu durum pihtilasma egilimi gostermemekle beraber ilac baslanmasi konusunda yetkili hematoloji/gogus hastaliklari uzmani olmalidir

14 Mart 2018 10:55
US
Soru Sahibi

Hocam hayırlı günler.Annem 3,5 yıl önce sol diz protez ameliyatı sonrası DVT ardından Akciğer embolisi geçirdi.İlk bir ay kan sulandırıcı koldan iğneler sonraki dönem de xarelto 15 mg kullandı.Xareltoyu üc ay önce bıraktırdı doktor.Coraspine geçirdi.Coraspin 100 mg hergün 1 tane içiyor.Ameliyat sonrası DVT oluşan ayakta ultrason da Solda popliteal ven distalinde iyi rekanalize akımlara izin veren kronik DVT sekeli ile uyumlu değişiklikler mevcuttur.3 yıldır da bu sonuç devamlı gözüküyor.Sol ayağına dizüstü sağ ayağınz dizaltı cc1 varis çorabı giyiyor.Annemin yaşı 80 kilosuda 88.Yaşı itibariylede çok hareketli değil iki ayak dizlerinde protez var.Genetik olarak pıhtılaşma eğilimi bakımından testler sonucunda normal çıktı.Soruma gelince hocam d-dimer yönünden hemotolijiden takipliyiz.Normal değerleri 0- 0.55 iken xarelto kullandığı dönemde annemin 0.34 çıkıyordu.Yani normal seviyedeydi.Aspirine geçince geçen ay 2.33 bu ay da 2.61 yüksek çıktı.Bu sonuçlara göre yaşı itibariyle gene de normal mi xareltoya dönmemiz mi gerekir.Yaşı ve kilosu yaşam tarzı itibariyle aspirine devam etmelimiyiz.Sizin çok değerli görüşleriniz tavsiyeleriniz nedir hocam.En içten Saygılarımızla.

6 Aralık 2018 00:04

lutfen hematoloji uzmani meslektasim ile yuz yuze gorusunuz

6 Aralık 2018 08:34