AM
Soru Sahibi
21 Mart 2014 20:14

Duygularım

Merhaba,17 yasındayım.Empati duygum çok kuvvetli dinlemeyi,yardımcı olmayı çok seviyorum.12-13 yaşlarında babaannemi kaybettim.Geçen yılda 2 arkadaşımı trafik kazasında kaybettim.Yıkım oldu benim için.Bu olaylardan sonra değiştim kendime gelemedim ruh hallerim dengesizleşti yani dışarıya hep gülüyorum ama bir yalnızlık hissediyorum sürekli.Sanki annem,babam ölecekmiş gibi düşünüyorum yada kendim.Gece kafamı yastıga koydugumda ağlıyorum içime atıyorum.Çevremdekiler ne derdi olsa bana koşarlar çok güçlüsün derler çünkü kolay değil her sabah gördügün insanın bir anda gitmesi.Ne zaman düşkün birisini görsem yardım edesim geliyor.Sadece geceleri sesler duyuyorum kavga sesi gibi pencereden bakıyorum bomboş ortalık.Kimseyi sevmek istemiyorum çünkü seversem ölürler gibi.Seneye ygsye girecegim sanki daha önceki gibi bir an gelecek 12 yıllık eğitim hayatımı silecek gibi oysaki çok başarılıyım psikoloji okuyup insanlara yardım etmek istiyorum ama işte umutsuzum.Kimseye aşk anlamında bir şeyler hissetmiyorum zorluyorum ama olmuyor gözlerim doluyor birinden etkilensem zaten ölecek o da diğer arkadaşlarım gibi yada bende bir şey var ben seviyorum diye ölecek.İnsanları aramak istemiyorum ya benimle telefonla konusurken dikkat etmeyip kaza yaparsa diye.Kitap okuyorum satırların arasında kayboluyorum resmen..

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar Merve Hanım , Bizim ruhsal travma dediğimiz, sevdiğimiz insanların kaybı , kazalar, doğal afetler vb durumlar karşısında bahsettiğiniz tepkilere benzer tepkiler vermemiz normaldir. Bu durum Travma Sonrası Stres Bozukluğu olarak tanımlanır ve kişiye ya/ya da yaşanan travmanın şiddetine bağlı olarak bazen 2-3 hafta bazen de yıllarca sürebilir. Siz de yaşadığınız kayıplarla birlikte anladığım kadarıyla (bahsettiğiniz belirtiler bu tabloya işaret ediyor gibi) böyle bir durum yaşıyorsunuz, ancak olayın üzerinden yaklaşık 5 sene geçmiş, belirttiğim gibi bazı bireylerde belirtiler azalabiliyor ya da zamanla iyileşme sağlanıyor, sizin durumunuzda ise zamanla belirtilerde artış ve durumun şiddetinin biraz artması söz konusu gibi. Bu nedenle en kısa zamanda bir psikoterapiste başvurarak yüzyüze terapi almanızı öneririm. Eğer EMDR (etkili ve kısa süreli bir travma tekniğidir ) uygulama yetkinliğine sahip bir psikoterapist olursa daha hızlı sonuç alabilirsiniz. İstanbul'da ikamet ediyorsanız ben de yardımcı olabilirim. Sevgiler

24 Mart 2014 22:13