ae
Soru Sahibi
26 Mart 2019 20:54

Dolum sonrası flare up

Merhabalar , devital 16 nolu dişe 2 seanstan sonra dolum yapıldı. Fakat dolumdan sonra yüzüm şişti antibiyotik kullanmaya başladım(doktorun reçetesiyle) ,kanal dolumu iyi gözüküyor, bu durumda etken ne olabilir tekrar tedavi gerekir mi ? Teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dt. Durmuş Aşıcıoğlu
Diş Hekimi , Endodonti (Kanal Tedavisi)

dolum sonrası oluşan bu tür belirtilere alevlenme diye ifade ediyoruz. bunun bir çok sebebi olabilir kök ucunda yerleşmiş inatçı bir mikroorganizma, kanal tedavisi sırasında kullanılan yıkama solüsyonlarından, mekanik temizlik sırasında kullanılan ekipmanlardan dolayı kok ucu irritasyonu gibi. Doktorunuzun yaklaşımı en başta antibiyotik vermesi doğrudur. Belirtiler geçebilmektedir. ama bu belirtilerin tekrarlanması ve geçmemesi durumda kanal tedavisinin yenilenmesi gerekebilir. Size tavsiyem şu olacaktır 6 ay veya 1 yıl sonra hiç bir sıkıntınız olmasa bile bu dişi hem radyolojik hem de klinik olarak tekrardan muayene edilmesi faydalı olacaktır. Çünkü bazen diş sessiz bir şekilde apikal(kök ucu) dokuların yıkımına devam edip o bölgede kistik yapılar oluşturabilmektedir. Geçmiş olsun.

22 Nisan 2019 10:33