ds
Soru Sahibi
26 Nisan 2020 15:35

Doğum kontrol

Merhaba hocam.. benim dedemde ve iki erkek kuzenimde tromboz hastalığı var. Bende doğum kontrol hapı kullanmayı düşündugum zaman trombofili panelime baktirdim. Faktör 5 leiden mutasyonu heterozigot çıktı. Bazı doktorlar kullanma dedi bazıları kullanabilirsin dediler. 23 yaşındayım alkol sigara vs. Kullanmıyorum 58 kiloyum. Bunlar gözönüne alındığında risk çok düşük denildi bende kullanmaya başladım. Kullanali 9ay oluyor herhangi bir sıkıntı yaşamadım aksine bi kaç faydasını gördüm. Ben hapı kullanmaya devam ettigim süre boyunca pıhtılaşma riski hep devam eder mi yani hapı bırakmami önerir mısınız

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mehmet Karaca
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite

merhaba. heterozigot durumlarda da pıhtılaşma riskinizde küçük bir artış olur. kullanmanızda kesin sorun olur diye bir durum yok. 9 aydır sorun olmadığına göre sizde sorun oluşturmayacak gibi görünüyor. devam edebilirsiniz bu durumda.

27 Nisan 2020 00:28