Yy
Soru Sahibi
29 Aralık 2018 14:53

diz ağrısı

5 gun once dizimi squatta zorlamıstım spor anında hiç acı vs duymadım 2. gün dizim aniden ağrılar arttı ağrım sızlama yanma batma hissi. suan 1 hafta oldu ama sızı arada girip cıkıyor batma yanmada öyle sabahları uyanınca agrıyor sonra kesiliyor aniden tekrar cıkıyor. 2 haftaya iyileşirmi sizce yürümemde sıkıntı yok sadece geceleri sabah kalkarken batma ve sızıntı vardı raporda aşağıda ACL bütünlüğü korunmuş olup sinyal intensitesi diffüz olarak artmıştır(injury?). Patellar tendon ile diğer çapraz bağ ve kollateral ligamentler normal konfigürasyon ve sinyal özelliğindedir. Meniskal komponentler normal konfigürasyon ve sinyal özelliğindedir. Diz eklemi medialinde femur ve tibiada okült fraktüre ait yamasla tarzda kemik iliği ödemi izlenmektedir. Patellaya ait kemik iliği sinyalleri normaldir. Eklem aralığı normal genişliktedir. Retropatellar kartilaj incelmiştir. Suprapatellar bursada ve diz eklem aralığında minimal effüzyon mevcuttur.

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen
Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhabalar geçmiş olsun.MR raporlarınıza göre Ön çapraz bağda zeledenme ve eklem içindeki kemiklerde ödem oluşmuş.Bunun 2 haftada geçmesi biraz zor.Ağrılar bi kaç ay devam edecektir.Bu süre zarfında mümkün olduğu kadar zorlayıcı sportif faaliyetlerden uzak durmanız gerekir.İyi günler...

31 Aralık 2018 09:57
Yy
Soru Sahibi

Hocam ön çapraz bağda zedelenme çıkmıs mr de ama ..Dizimi bükerken büktükten sonra iki elime tutup kuvvet verınce veya sag sola yapınca herhangi ağrı falan yok ... Sadece yürürken bu diz kapagın ust ve yan tarafında sanki iltihap hissi uyandırıyor yani yürürken sanki içi sıvı dolu veya birşey dolu bır his var nasıl tarif edecem bilmiyorum..28 ocata 1500 metre koşuya yetişmezmi hocam ..ödem atıcı hap tavsiyeniz varmı ? gunde 3 litre su ıcıyorum ayrıca buz koyuyorum hergun.

1 Ocak 2019 22:40
Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen
Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhabalar tekrardan.28 Ocağa kadar ağrılarınız geçer mi kesin bir şey söylemem çok zor.Zaman gösterecek onu.Ödem için Reparil jel ve Naprosyn tablet kullanabilirsiniz.Buza devam edin evt. Bir de zorlayıcı sportif faaliyetlerden uzak durmanız da fayda var..

2 Ocak 2019 10:41
Yy
Soru Sahibi

Merhaba doktor bey tekrar rahatsız edıyorum. Yaklaşık 1 ay once dizimi squatta sakatlamıstım MR de kemik iliği ödemi mevcuttur cıkmıstı ve kemik iliği ödemim sol dizde baya yogundu ...1 aydır dizlik kullanıyorum malum koşu sınavıma gırıcem az kaldı.. Dün yaklaşık 700 metre koştum hiç bir ağrı hissetmiyorum koşarken ama koştuktan sonra sızlıyor geceleri sızlıyor tek sıkıntım bu. Yürürken koşarken ağrım sızım yok ama otururken sızlıyor rahatsız edici bir durum ama öyle aşırı bir sızlama ağrı değil yinede hissediliyor.. Ödemden kaynaklı galiba..Sımavım 1500 metre koşu ve ben bacakları guclendırmek ıcın 1500 metre kosmam lazım 2 gunde 1 koşsam sıkıntı olurmu ? Dediğim gibi koşarken agrım yok dizlikle kosuyorum.

24 Ocak 2019 13:10
Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen
Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhabalar tekrardan.Ağrıların nedeni ödemin tam geçmemesi tabiki.Eğer spor yaptıktan sonraki ağrı sizi çok rahatsiz etmiyorsa ve sınav için koşmak zorundaysanız o zaman 2 günde 1 koşabilirsiniz.Ama dediğim gibi ödem tam düzelmeden ağrı da tam geçmez..

28 Ocak 2019 14:52
Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen
Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen Ortopedi ve Travmatoloji

Yazar toplam 275 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Dizkireclenmesi Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen
Göğüs ağrıları Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen
Alçıdan sonra nasıl yürüyüm Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen
Ayak bileği kırığı Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen
Ön çapraz bağ ameliyati sonrası Op. Dr. İbrahim Mustafa Çimen
Ortopedi ve Travmatoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Doç. Dr. Şahin Çepni Ortopedi ve Travmatoloji
Op. Dr. Aybars Kıvrak Ortopedi ve Travmatoloji
Op. Dr. Murat İpteç Ortopedi ve Travmatoloji
Op. Dr. Anar Karamov Ortopedi ve Travmatoloji
Prof. Dr. Timur Yıldırım Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube