ki
Soru Sahibi
19 Ocak 2019 14:11

diz ağrısı yürümekte zorluk

Hocam iyi günler 55 yaşındaki annemin diz mr sonucu sizin yorumunuz ne olur?Ameliyat!!! SOL DİZ MR İNCELEMESİNDE: Tibia femoral eklem mesafesi medial-lateralde daralmıştır.Ekleme komşu medai-lateral kemik yüzlerinde osteofitik yeni kemik oluşumu ve tibia eminensiyallardada sivrileşme izlenmiştir İnterfemoral kondil anteriorda tibial eminensiyalar düzeyinde subkortikal dejenaritif kistik değişiklikler izlenmiştir.Patello-femoral ve femora-tibial eklem mesafeleri normal genişliktedir.Eklem yüzlerini döşeyen artiküler kartilaj kalınlık ve sinyalleri normal olarak izlenmektedir Kortikal kemik düzgündür,trabeküler kemik morfoloji ve sinyal özellikleri doğaldır.Eklem sıvısı normal miktardadır.Lateral patellar tilt izlenmiştir.Prepateller yumuşak dokular olağandır.Medial menisküs arka boynuzunda grade-2 dejenarsyon eşlik eden 3A yırtık izlenmiştir.lateral menisküs normal form ve sinyal özelliği göstermektedir yırtık saptanmamıştır.Ön çapraz bağda interstisyel dejenarsyon izlenmiştir.arka çapraz bağların morfoloji ve sinyal özellikleri normaldir.Periartiküler yumuşak dokular normal olarak değerlendirilmiştir.6x12 mm boyutta baker kisti izlenmiştir SAĞ DİZ MR İNCELEMESİNDE:Lateral femoral kondil posteriorda postkontüzyonel kemik iliği ödemi ile uyumlu olabilecek görünüm izlenmiştir.Patello –femoral ve femoro-tibial eklem mesafeleri normal genişliktedir.Eklem yüzlerini döşeyen artiküler kartilaj kalınlık ve sinyalleri normal olarak izlenmektedir.Kortikal kemik düzgündür,trabeküler kemik morfoloji ve sinyal özelikleri doğaldır. Eklem sıvısı normal miktardadır Prepateller yumuşak dokular olağandir.Medial menisküs arka boynuzunda grade-2 dejenarsyon eşlik eden 3A yırtık saptanmıştır lateral menisküs normal form ve sinyal özelliği göstermektedir,yırtık saptanmamıştır Ön çapraz bağların morfoloji ve sinyal özellikleri normaldir.Yırtık ile uyumlu sinyal değişikleri saptanmadı.Medial ve lateral lolateral bağlar normaldir. Periartiküler yumuşak dokular normaldir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Yusuf Ziya Karaca
Ortopedi ve Travmatoloji

İyi günler menisküs yırtığına bağlı ağrı ve takılma şikayetleri fazla ise öncelikle artroskopi sonrasında eklem içi enjeksiyon tedavisi uygun olur. Ağrı ve takılma rahatsız etmiyorsa dizlik ve fizik tedavi ile eklem içi enjeksiyon tedavisi faydalı olur

19 Ocak 2019 14:20