HR
Soru Sahibi
28 Ocak 2017 17:02

Diş macunu

Merhaba doktor bey, 6 yaşındaki kızım sakıza diş macunu sürmüş sonrada yutmuş.dış macununun yutulmamasi gerektigini biliyorum ama acaba ciddi bir sorun olurmu

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Dt. Necmettin Yeta
Diş Hekimi , Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları)

Öncelikle geçmişler olsun çok ciddi bir sorun olacağını düşünmüyorum 24 saat nefes alıp vermelerini takip etmenizi öneririm (bazı durumlarda macun içerisindeki florürden çok yutulan sakızın nefes borusuna kaçması tehlike oluşturabilir) beklenmedik bir gelişme olursa bir iç hastalıkları uzmanıyla görüşmeniz daha doğru olur ( diş macunları 6 yaşından itibaren kullanılabilir tabi çoçuk macunu olması şartı ile macun içerisindeki florür etkisi de yutulma mıktarına göre değişir diş macunu tüpünün tamamını yutmadıysa, öyle bir durum varsa tedbiren bir iç hastalıkları uzmanının görmesi daha doğru olur) tekrar geçmiş olsun

28 Ocak 2017 19:48