ka
Soru Sahibi
5 Mayıs 2016 14:29

Diş dolgusu çürüyecek endişesi ile söktürme?

1 ay önce ön iki dişimde mine aşınması, çukurluk ve hafif renk değişimi sebebi ile doktorumun önerisi ile beyaz kompozit dolgu yaptırdım. Ancak internette dolgularında çürüdüğü üzerine okuduklarım beni endişelendirdi. Sorum şu: 'Yapılan dolgularımı söktürsem ve yeni dolgu yaptırmasam ne olur? Eski hali ile kullanabilir miyim dişi sorun yaşamadan?'

1 cevap
Cevaplar (1)
Dt. Merve Bulut Köse
Diş Hekimi , Ortodonti (Çene-Diş Bozuklukları)

Dolgu yapıldıktan sonra tekrardan çürük oluşmasının çeşitli sebepleri vardır. Çürüğün tam olarak temizlenememesi, diş ve dolgu arasında boşluk kalması, dişlerin doğru ve düzenli fırçalanmaması, diş ipi kullanılmaması bunlardan bazılarıdır. Eğer yaptırdığınız dolguları çıkarırsanız ve diş o şekilde kalırsa bakterilerin tutunması için elverişli ortam oluşur, bakteriler pürüzlü ve çukur yüzeylere daha kolay tutunurlar ve sonuç olarak çürük oluşma ihtimali yükselir ayrıca bu pürüzlü yüzeyler renkli gıdaların tüketimi ile daha da kolay renk değiştirir, diş yüzeyinde estetik olmayan bir görünüm oluşur. Bu yüzden dolguların çıkartılması birçok problemi beraberinde getirecektir.Sağlıklı günler diliyorum.

15 Temmuz 2016 00:31