cb
Soru Sahibi
17 Haziran 2019 16:18

dis cekimi

Hocam merhaba kafam karıştığıiçin sizden görüş almak istedim benim sol alt azı dişimde uzun zamandır sorun vardı üç kez kanal tedavisi yapıldı son çekilen röntgende doktor dişin durumu çok kötü diyince çektirme kararı aldım. Çekimi yapan doktor her çekme esnasında diş dağıldı küçük parçacıklar halinde parça kaldıkça dolgu yapılan aletle o bölgeye bisiler yaptı ve çekimin bittiğini söyledi ardından dikiş attı bugün 3 gün oldu hocam çok ağrıyor hala çekilen yer bembeyaz bir renkte bir boğaz gargarasıyla calkaliyorum çekilen yer baya bi harabe gibi bunun iyileşme süresi nedir sizce beni korkutan parça kalıp kalmadığı dış kökünde çünkü çok ağrım var hocam ilginize teşekkür ederim şimdiden

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ezher Dayısoylu
Diş Hekimi , Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Merhabalar; Anlatmış olduğunuz dişiniz daha önce kanal tedavisi görmüş olduğundan çekim sırasında kırılması mümkün olan bir diştir. bu durumda cerrahi çekim adını verdiğimiz bir yola başvuruluyor, hekiminiz de bu şekilde bir işlem ile çekiminizi tamamlayıp dikişlerinizi yerleştirmiş. Cerrahi çekim sonrasında ilk bir hafta içinde azalan şekilde ağrı, şişlik, kanama, morarma gibi durumlar gözlenebilir. Bu aşamada doktorunuzun size -varsa- önerdiği antibiyotik, ağrı kesici ve antiseptik gargaralarınızı düzgün şekilde kullanmanızı öneririm. Eğer bir hafta- on günlük süre içinde ağrı ve diğer rahatsızlıklarda azalma gözlenmez ise ilgili bölgenin bir röntgen ile yeniden değerlendirilmesi uygun olabilir. Çok geçmiş olsun, sağlıklı günler dilerim

17 Haziran 2019 17:33