VB
Soru Sahibi
20 Temmuz 2014 12:39

depresyon ve kas yıkımı

hocam merhaba ben 2 yıldır depresyon hastasıyım. tedaviden kısmen fayda sağlamama rağmen tamamen iyileşemedim. benim sorunum 6 aydır fitness sporu yapıyorum fakat kas gelişimi olmuyor. dahili tüm tetkikleri yaptırdım herhangibir sorunum yok depresyon dışında ve ben internetten araştırırken sorunumla ilgili aşağıdaki yazıyı buldum. bana tamamen uyuyor ve aynen aktarıyorum. ''katabomizma diye bir süreç var vücudunda. katabolizma, metabolizmanın yıkım reaksiyonu. normalde hayati bir ihtiyaç, lakin kas büyümesinin de baş düşmanıdır. vücut, büyük adeleyi ciddi bir enerji kaybı merkezi olduğu için hiç istemez. elinden geldiğince yıkmaya çalışır onu. katabolik hormonlar var mesela; kortizol, glukagon ve katokelaminler, sitokin, oreksin, hipokretin, ve melatonin gibi. senin için sıkkınsa, depresyon varsa bunlar seratonin, melatonin ve dopamin dengeni alt üst ederler ve şiddetli kas yıkımı başlar vücudunda. uyurken lime lime yerler senin adelenden glutaminleri ve bcaa'ları. kimyasal reaksiyonlar had safhada olur ve bunların sonucunda kas yapında inanılmaz katabolik etkiler görülür. sen istediğin kadar ''ben amino asit içiyorum, şu kadar et yiyorum, 120 kilo bench basıyorum vs'' de, için sıkkınsa, gece rahat uyuyamıyorsan, kafanda 50 soru varsa geçmiş olsun güzel kardeşim. '' depresyonda olduğum için kas gelişimi pşmuyor ve gelişim olmadığı için de yine depresyona giriyorum bu böyle bir döngü şeklinde devam ediyor.size sorum ben bu etkiyi nasıl yenebilirim?? psikiyatri doktoruna bunu anlattığım zaman öyle birşey olmaz spor yapmaya devam et diye geçiştiriyor. lütfen bana bir yok gösterin. teşekkür ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Tolga Saka
Spor Hekimliği

Ağırlık programın nelerden oluşuyor?

21 Temmuz 2014 09:24
VB
Soru Sahibi

Pazartesi : Göğüs/Biceps/Kalf Göğüs • Flat Bench Presses: 5 Sets x 8 Tekrar • Incline Dumbbell Presses: 4 Sets x 8 Tekrar • Flat Dumbbell Flyes: 3 Sets x 8 Tekrar • Close Grip Bench Presses: 4 Sets x 8 Tekrar Biceps • Straight Barbell Curls: 4 Sets x 8 Tekrar • Close EZ Bar Curls: 4 Sets x 8 Tekrar Kalf • Standing Calf Raises: 4 Sets x 12 Tekrar • Seated Calf Raises: 4 Sets x 12 Tekrar Salı: Bacak/Karin Bacak • Squats: 5 Sets x 8 Tekrar • Leg Presses: 4 Sets x 8 Tekrar • Stiff-Legged Deadlifts: 4 Sets x 8 Tekrar • Leg Extensions: 4 Sets x 8 Tekrar • Leg Curls: 4 Sets x 8 Tekrar Karin • Straight Leg Lifts: 4 Sets x 12 Tekrar • Bent Knee Leg Lifts: 4 Sets x 12 Tekrar • Incline Sit-Ups: 4 Sets x 12 Tekrar Çarşamba: DİNLENME Perşembe: Sırt/Kalf Sırt • Cable Pulldowns: 4 Sets x 8 Tekrar • Reverse Barbell Rows: 4 Sets x 8 Tekrar • Dumbbell Rows: 4 Sets x 8 Tekrar • Barbell Shrugs: 4 Sets x 8 Tekrar • Rear Shrugs: 3 Sets x 8 Tekrar Kalf • Standing Calf Raises: 4 Sets x 12 Tekrar • Seated Calf Raises: 4 Sets x 12 Tekrar Cuma : DİNLENME Cumartesi: Omuz/Triceps/Karin Omuz • Rear Military Presses: 5 Sets x 12 Tekrar • Front Military Presses: 5 Sets x 12 Tekrar • Bent-Over Laterals: 4 Sets x 12 Tekrar Triceps • Nose Breakers: 4 Sets x 8 Tekrar • Dips: 4 Sets x 8 Tekrar • Tricep Pushdowns: 4 Sets x 8 Tekrar Karin • Straight Leg Lifts: 4 Sets x 12 Tekrar • Bent Knee Leg Lifts: 4 Sets x 12 Tekrar • Incline Sit-Ups: 4 Sets x 12 Tekrar Pazar : DİNLENME Bu programı uygulamaktayım. fakat programdan ziyade depresyonumun gelişimime engel olduğuna neredeyse eminim. çünkü güçlü antidepresanlar kullanırsam bu sorunlarım minimuma iniyor (kas yıkımı , güç , enerji gibi). 2 aydır tedavi görmekteyim.

21 Temmuz 2014 10:14
Doç. Dr. Tolga Saka
Spor Hekimliği

Geriye hormon profiline bakmak kalıyor, özellikle tiroid hormon dengesizlikleri de kas yıkımına yol açabilir. 2 ay depresyon tedavisi için başlangıç sayılır, düzenli ilaç kullanımıyla birlikte depresif düşüncelerden uzak kalmaya çalışmak yararlı olacaktır.

23 Temmuz 2014 09:07