zm
Soru Sahibi
4 Ekim 2019 10:18

depakin kullanımı hk.

merhaba. duygu durum bozukluğu tanısı ile 2.5 senedir depakin 500 mg ve zyprexa ilaçlarını kullanmaktayım. depakin sabah akşam 1'er kere zyprexa akşam çeyrek doz ve günde 1 kez de prozac. yakın tarihte evleneceğim ve çocuk sahibi olmayı istediğim için bir kaç doktora danışmam sonucu bu ilaçları özellikle de pepakini bu süreçte kullanmamam gerektiği söylendi. bu doktorlardan birinin yönlendirmesi doğrultusunda ilk 15 gün depakinin dozunu 2'den 1'e düşürüp 15 günden sonra zyprexa'yı tamamen bıraktım. yaklaşık 1.5 ay sonrası yani şuan sadece günde bir kez prozac alıyorum ve 10 gün kadar sonra onu da almayı bırakıcam ve böylelikle hiç bir ilacı kullanmıyor olacağım. konuyla alakalı ilgili ve yetkili kişi olan sizlerden bilgi, destek ve yardım almak istiyorum. Bu durum içinde olup bu ilaçları kullanan birinin hamilelik süreci için izlemesi gereken yol nedir? bahsi geçen doktorun yönlendirmesi hakkında ne düşünüyorsunuz bu dozlarda bu şekilde kullanım doğru mu? ve son olarak bu ilaçları kullanmayı bıraktığımda panik atak veya depresyon sürecinin tekrar başlamasından endişe ediyorum böyle bir risk olmaması için ne yapmalıyım? konunun benim için hassasiyeti ve önemi büyük. yardımcı olur ve geri dönüş yaparsanız çok mutlu olurum. teşekkürler

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Merhaba. Şu ana kadarki yaklaşım bence doğru. İlaçları kademeli olarak bırakıyorsunuz. Gebelikte ilaç kullanıp kullanmama kararı daha önce yaşadığınız atakların şiddeti ve sizin tercihlerinize göre veriliyor. Bu dönemde düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeniz gerekli. Anksiyete ya da duygudurum belirtileri artarsa ilaç dışında bilişsel davranışçı terapi gibi yöntemler de kullanılabilir. İyi günler dilerim.

6 Ekim 2019 08:49
zm
Soru Sahibi

hocam öncelikle geri dönüşünüz ve ilginiz için çok teşekkür ederim. şuan sadece günde bir tane prozac alıyorum ve bir kaç gündür uyku problemi, nefes almada zorlanıyormuş hissi ve daralma hali hissediyorum. bunun beraberinde depresyon ataklarını getirmesinden endişe ediyorum. bu arada her gün düzenli olarak kahve tüketen biriyim saydığım rahatsızlıklar bunun ilaçla birlikte kullanımından dolayı yaptığı bir etki olabilir mi? yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler iyi günler

8 Ekim 2019 16:30

Merhaba Bu şikayetlerinizin yüzyüze görüşülmesi iyi olur. Kahveyi her durumda azaltın. Doğrudan bir etkileşim olmasa da çarpıntı yaparak tetikliyor olabilir. İyi günler

9 Ekim 2019 08:31
Uzm. Dr. Mustafa Çelik
Uzm. Dr. Mustafa Çelik Psikiyatri

Yazar toplam 52 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
kaygı bozukluğundan mı? Uzm. Dr. Mustafa Çelik
Panik atak Uzm. Dr. Mustafa Çelik
kaygılarım çok fazla Uzm. Dr. Mustafa Çelik
Dürtü kontrol bozukluğu Uzm. Dr. Mustafa Çelik
Psikiyatri İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube