UA
Soru Sahibi
24 Nisan 2020 16:06

Damar iltihabı vaskülit

Merhabalar hocam 4 ay önce iç ayak bileklerimde morarma, ağrı ve ayak üstüne basamama şikayetiyle bazı ortopedi fizyoterapi enfeksiyon ve cildiye bölümlerine gittim. En son cilt doktoru vaskülit teşhisi koydu.(deriden örnek alınmadı) kortizon tedavisi gördüm ve iyileşti daha sonra ayaklarımda tabana yakın bölümlerinde kırmızı hafif kabarcıklar oluştu romatoloji doktoruna gittim tahlillerim yapıldı organlara tutulup tutulmadığına bakıldı ve herşey normal çıktı deriye tutulmuş vaskülit olabileceği söylendi ve üniversite hastanesi romatolojiye yönlendirildim fakat şuan corona nedeniyle gidemiyorum.asıl sıkıntım son zamanlarda ayak bileklerimde yürürken sabah kaltığımda bi katılık ve tutukluk hissediyorum aynı şekilde el parmaklarımda da var. Ne yapmalıyım, sizce bunun tanısı ne olabilir? Ayrıca bacaklarımda varis de var. Vaskülit ile bağlantısı olabilir mi?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Ayak parmaklarında kalktığınızda katılık ve tutukluk ille de vaskülitin habercisi olacak diye bir şey yok. Şu anda geçirdiğiniz vaskülit ile ilişkili kullandığınız herhangi bir ilacınız var mı?

26 Nisan 2020 09:26
UA
Soru Sahibi

Sadece iyileşme sürecinde kullandığım kortizon antibiyotik mide koruyucu ilaçlarım oldu.3 aydır hiç bir ilaç kullanmıyorum.

26 Nisan 2020 21:48
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bence şu anda elinizde bulunan basit ağrı kesicilerden birini bir hafta kadar kullanın. Geçecektir büyük ihtimalle.

27 Nisan 2020 06:09