GN
Soru Sahibi
1 Temmuz 2021 13:50

D vitamini eksikliği böbrek taşı

Merhaba hocam, Öncelikle bize soru sorma fırsatı verdiğiniz için çok teşekkürler... Hocam benim kronik böbrek taşı rahatsızlğım var. Nerdeyse her sene bir tane taş düşüyorum. Böbreklerim temizleniyor,Hiç taş kalmıyor. Fakat yine üretiyor. Geçen sene saçlarım hafiften dökülmeye başladı. Doktora gittim test yaptırdım, d vitaminim düşük çıktı. *** *** ** referans aralığında 25 çıktı değerim. 3 ay coledan D3 kullandım. Aynı dönemlerde bel ağrısı şikayetiyle doktora gittim kalsiyum eksikliğin var dedi doktor. Şimdi hocam bu eksiklikler böbrek taşı yüzünden mi oldu. Bunlar arasında nasıl bir ilişki var hocam. Aynı zamanda ben son beş yılda 110 kiloya çıktım. Kilo vermede de sorun yaşıyorum. Bana nasıl bir tavsiyede bulunmak istersiniz hocam. Ben şimdi d vitamini ve kalsiyum ilaçları kullansam böbrek taşı üretir mi, böbreklerime bir zararı olur mu acaba. Beni bu konuda aydınlatırsanız çok mutlu olurum hocam. Tekrardan soru sorma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Kanda kalsiyum düzeyinin düşüklüğünün taş düşürme ile ilgili yok. Böyle sizin gibi taş düşürme eğilimi çok kez ailesel olarak famiyal kalsiüri veya familyal oksaluri nedeniyledir. Taş analizi hiç yapıldı mı bilmiyorum ama öncelikle bunun yapılması ona göre de önleyici ilaç kullanılması gerekiyor. Ama tabii Dvit yetmezliği ile kalsiyum düşüklüğünün ilgisi var. Aynı zamanda kalsiyum düşüklüğünün böbrek yetmezliği buna bağlı fonksiyonel Dvit yetmezliği ile ilgisi olabilir. Yoksa Dvit güneş görmemek gibi nedenlerinde pek klsiyum düşüklüğü beklenmez. Kısaca sizin durumunuzda bazı çelişkiler var belki bir nefroloji uzmanının incelemesine ihtiyacı var. İyi günler

6 Temmuz 2021 21:54