MT
Soru Sahibi
29 Temmuz 2020 13:13

civa buhari solumak

merhaba.3 ay önce evde bilgisayarımın sıcağı cıvalı termometreyi patlatmıştı.görmediğim için o şekilde günlerce kalmış ve ben her bilgisayarı açtığımda sıcak daha da vurmuş cıvaya.o dönemde şiddetli karın ağrısı ve kabız-ishal durumu yaşadım.icp-ms analizi ile kan ve idrar testi yaptırdım ama cıva değeri normale yakın çıktı.olaydan 2 ay sonra aynı evde 21 yaşında kız kardeşimde öksürük başladı ve kronik bronşit tanısı aldı. baska bir ulkede oldugum icin yapilan test de pek guven vermedi.sadece 3-4 saatde verdiler cevabi.bu test bu kadar hizli yapilabilimi? merak etdiyim eğer zehirlendiysek termometredeki cıva miktarı ölümcül olabilirmi? önceden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Evet icp-ms analizi 1-2 dakikada dahi sonuç verebilir. Termometre boyutunu bilmiyorum lakin küçük olduğunu düşünüyorum ayrıca içmediğiniz ve direkt temas etmediğiniz için solumayla ciddi bir toksisite etkisi olduğunu düşünmüyorum. Geçmiş olsun dileklerimle... Dr Yücel Katı

29 Temmuz 2020 13:27