KE
Soru Sahibi
8 Aralık 2019 01:52

Çenenin oynaması

Ağzı tamamen açınca sağ çene dışarı çıkıp tekrar içeri dönüyor (TMJ deniliyor sanırım), kayropraksi ile çene yerine oturtulabilir mi? Sizin yapabileceğiniz bir durum mu?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Emre Esen
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Merhaba, Çenenin açılıp kapanması sırasında normal bir eklemde de bir miktar dışarı çıkıp geri dönme gözlemliyoruz. Eklemin kalıcı olarak yerinden çıkması (dislokasyon) ise çok sık görmediğimiz bir durum. Ancak ağrı olması için eklemin kalıcı olarak çıkması şart değil. Eklemin kendisi veya çevre yapılardaki fonksiyon bozuklukları, açılıp kapanma ve çiğneme fonksiyonunu ciddi etkilemeden ağrı nedeni olabilir. Problemin boyutuna ve süresine göre manuel terapi ile eklemi rahatlatmak mümkün. Belli durumlarda kuru iğne veya bölgesel enjeksiyon tedavileri de gündeme gelebiliyor. Bahsettiğim tedavileri kliniğimde uygulamaktayım. Geçmiş olsun, iyi günler dilerim.

9 Aralık 2019 13:38