KS
Soru Sahibi
10 Şubat 2016 09:22

Çene kisti

Zekai Bey, merhaba, Rahatsız ediyorum kusura bakmayın lütfen. Sizden bir görüş rica edecektim. Tabiki elinizde bütün veriler olmadan sağlıklı olmayacağının farkındayım ama yine de görüş verirseniz sevinirim. Annemin sağ alt çene kemiğinde 20'lik dişi yan bir şekilde gömülü kalmış ve sağdaki yan dişlerinin altında kist oluşmuş. Tomogrofi çekildi. Bu kistin büyüme ihtimali olduğundan, çene kemiği inceldiğinden çene kemiğinin kırılma ihtimali olduğu, kistin üstündeki dişlerin çekilerek kistin temizlenmesi gerektiği belirtildi. Size sorum genel olarak bu tip durumlarda bu kistlerin temizlenmesı gerekiyor mu? Bu kistlerin alımında dişlerin çekilmesi gerekiyor mu? Peşin teşekkürlerimle,

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Dt. Zekai Yaman
Diş Hekimi , Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Şebnem hanım merhaba Çene kistlerinde, kistin temizlenmesi ve ilgili dişin çekilmesi gerekir. Küçük kistler (fındık büyüklüğü) lokal anestezi altında, büyük kistler genel anestezi (narkoz) altında tedavi edilir. Geçmiş olsun, acil şifalar dilerim.

24 Şubat 2016 10:09