18 Ocak 2019 23:30

CA 15-3 Kanser Antijeni değer yükselmesi

Hocam merhaba, Annem için bir kaç soru sormak istiyorum size. Kendisine 2017 yılının Şubat ayında Meme Kanseri teşhisi kondu sol göğsünde metastaslı bulunuyordu hücre ve kemoterapi almaya başladı. Kemoterapi tedavisi bitince ameliyat oldu o bölgeyi temizlediler ve 39 tane lenf bezini aldılar. Metastas olduğu için kemik ilacı kullanıyor şu anda ayrıca hormon ilacı da. 3 ay da bir kontrolleri devam ediyor ancak 15 Ocak 2019 tarihli kontrolünde CA 15-3 adlı değer 40 ml çıktı bundan 3 ay önce yine yüksekti. Ameliyattan sonra bu değerde iniş çıkışlar oldu fakat bu son değerde biraz tedirgin olmaya başladık. Bu durum sizce neyden kaynaklanıyor olabilir. Dönüş yaparsanız çok sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

CA15.3 meme kanseri takibinde kullanılan bir tümör belirtecidir. Hastalığın seyrinde kan düzeylerinin belirli aralarla yapılan tetkiklerde giderek yükselmesi tedaviye cevapsızlığın göstergesi olabilir. Bu hususta CA15.3 tek başına değerlendirilmez, mutlaka hekim görüşü, görüntüleme yöntemleri ve klinik bulgularla birlikte değerlendirilmesi gerekir. Geçmiş olsun.

20 Ocak 2019 15:23