ty
Soru Sahibi
28 Mayıs 2017 16:51

Bunun Anlamı Nedir ?

Sayın hocam merhaba. 38 yaşında 180 cm boyunda 100 kiloda bir erkeğim. Yaklaşık 2 senedir karaciğerde sorun yaşamaktayım. Hafif enzim yüksekliği, ultrasonda grade-1 veya grade-2 arası gösterilen yağlanma gibi artık klasikleşmiş şikayetler söz konusu. Bütün bunlara ilaveten 2 senedir, karaciğer ultrasonunda zaman zaman görülen ve zaman zaman görülmeyen lezyon sorunu var. Bu geçen sene yapılan karaciğer ultrason sonucu : Karaciğer normal büyüklükte izlenmektedir. Parankim ekojenitesinde artış izlenmektedir. ( Grade 1-2 hepatosteatoz). Karaciğer sağ lobta 12.7 x 7 mm'lik fokal hipoekojen nodüler lezyon izlenmiştir. (Atipik hemanjiyom, fokal yağlanmamış alan ? ) Diğer her şey normal. Aradaki zaman zarfında 3-4 farklı yerde batın usg çektirdim ancak bu sonuca hiçbir işlemde rastlanamdı. İlaçsız MR'da da rastlanmadı. Bu sene gene aynı radyoloji uzmanı tarafından 2 gün önce yapılan karaciğer usg sonucunda ise şöyle deniyor : Karaciğer normalden büyük görünümde izlenmektedir.(Minimal Hepatomegali). Parankim ekojenitesinde artış izlenmektedir.(Grade 2 hepatosteatoz) Karaciğer sağ lobda anterior segmentte 12 x 10 mm'lik ve safra kesesi komşuluğunda 10 x 8 mm'lik fokal hipekojen nodüler alanlar görülmüştür. ( Atipik hemanjiom, fokal yağlanmamış alanlar ?? ). Uygun yöntemler ile birlikte korelasyon önerilir. Diğer her şey normal. Bu arada : ALT : 61(0-41) AST: 32 (0-34) HbA1C: 6,2 (4-6) TSH: 5,59 ( 0,27-4,2) Serbest T4: 1,63 ( 0,93-1,7) GGT: *** *** **) WBC: 11,27 ( 4-10) LYM#: 4,44(1,18-3,74) Mono# : 0,98 ( 0,24-0,86) İnsülin : 7,8 ( 2,6-24,9) C-Peptit : 1,96 ( 1,1-4,4) Total Testosteron : 4,97 ( 3-8,5) Glukoz : 99 ( *** *** **) Üre : 22 ( 19-55) Kreatinin : 0,93 ( 0,6-1,20) Ürik Asit : 6,4 ( 3,5-7,2) Trigliserid : 133 ( *** *** ** ) HDL Kolesterol : 56 ( 40-60) Şeklinde geldi. Belirgin bir fiziksel şikayetim yok. Bu kitleler ne olabilir ? Saygılar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hicran Deniz
Dahiliye - İç Hastalıkları

Yaşar Beycim, bu sltede tetkik yorumu yapmıyorum. Bunu sizi muayene eden hekiminiz yapmalı. Geçmiş olsun.

8 Temmuz 2017 01:44