YH
Soru Sahibi
22 Temmuz 2007 15:14

Bundan 3 ay önceki HbeAg pozitif, anti HbeAg negatif idi. Yeni yaptırdığım

Bundan 3 ay önceki HbeAg pozitif, anti HbeAg negatif idi. Yeni yaptırdığım tetkiklerde HbeAg Pozitif, Anti HbeAg de pozitif oldu. 2004 yılında tedaviye başladıktan bir ay sonra Pozitif olan HbeAg negatifleşti, negatif olan anti HbeAg pozitifleşmişti. AST 27, ALT 28 GGT 36, ALB 4.9 PT 14.1 INR 1.106 WBC 4.3 PLT 140 çıktı. Anti HbeAg ve HBV DNA pozitif kronik hepatitte vakaların 4-5 yıl içinde siroza ilerlediği, bunların yarısında ilerlemenin 2 yıl içinde meydana geldiği bildirilmektedir. ?

3 cevap
Cevaplar (3)
Uzm. Dr. Abdulkadir Yıldırım
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

İyi günler... Şu anda ne tedavi aldığınızı bana bildirirmisiniz? Sağlıklı günler...

11 Ağustos 2007 00:19
YH
Soru Sahibi

Günde bir adet 100 mg. zeffix kullanıyorum.

17 Ağustos 2007 18:56
Uzm. Dr. Abdulkadir Yıldırım
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Öncelikle geçmiş olsun... Tedavide tek başına Lamivudin kullandığınıza göre direnç gelişmiş olması lazım. Ancak direnç gelişmemiş gözüküyor. Bence direnç yönünden tekrar bir tetkik yaptırın ve gerekirse uzman hekiminizin önerisiyle tedaviyi değiştirin. Sağlıklı günler...

25 Ağustos 2007 17:42
YH
Soru Sahibi

Doktorumla 3 ayda bir bir araya geliyoruz. Bana son söylediklerini yazıyorum. Anti Hbe Ag&#39nin pozitifleşmesini serokonversiyon için bir işaret olarak görüyor. HBV DNA (PCR) 2004 yılından itibaren hep negatif çıkıyor bunun için bir mutasyon tetkiki yapılmıyor. Fibrozisimin 3&#39ten 5&#39e çıkmış olmasına rağmen yaptıracağım bir kontrol biyopsisinde fibrozisimin gerilemiş olduğunu ümit ettiğini söylüyor ve zeffix tedavisini israrla sürdürüyor. Enzimlerim normal AST 29 ALT 33.

26 Ağustos 2007 15:02
Uzm. Dr. Abdulkadir Yıldırım
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

İyi günler... Sizin açınızdan çok sevindim. Sağlıklı günler...

30 Ağustos 2007 18:49