hz
Soru Sahibi
17 Aralık 2019 17:12

Boyun ultrason sonucumla alakalı kafama takılan bir durum var

Boyun Ultrason sonucumla alakalı bir sorum olacak doktor bey. Adem Elmasının 2 cm kadar üzerinde hafif sağda ufak bezelye büyüklüğünde şişlik fark edip KBB'ye gittim. Doktor elledi bir şey bulamadı ultrason yazdı ultrasonda sonucum şöyle: 1) Tiroid glandı normalbüyüklükte olup homojen ekojenitetedir. Solid ya da kistik nodül saptanmamıştır 2) Her iki taraf parotis, subnmandibuşer ve sublingual bezler normaldir 3) Servikal kitle ve lenfadenomegali saptanmamıştır 4) İnceleme alanındaki vasküler yapılar ve yumuşak dokular gros olarak normaldir Benim merak ettiğim raporda şişliğe dair herhangi bir veri olmaması. Raporumu KBB doktoruma götürdüğümde raporda neden şişliğe dair bir bilgi yazmadığını sordum muhtemelen yağ veya kastır dedi. Radyolog boynumda her tarafa baktı sizce önemsiz olduğunu mu düşündü yoksa saptayamadı mı? Ne yapmalıyım?

0
3 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (3)
Doç. Dr. Halil Genç
Doç. Dr. Halil Genç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

KBB uzmanı muayenesi esas alınmalı ancak ciddi bir durum yok gibi takipte kalmanızı gerekirse 3-6 ay sonra kontrol edilmesini öneririm geçmiş olsun

18 Aralık 2019 09:26
hz
Soru Sahibi

Teşekkürler hocam peki sizce radyolog arkadasin benim hissettigim şişliği ekranda görüp yağ bezesi veya kas olarak düşünüp, onemsiz gorup rapora işlememe durumu olabilir mi?

18 Aralık 2019 10:15
Doç. Dr. Halil Genç
Doç. Dr. Halil Genç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Doktorunuza sorun geçmiş olsun

20 Aralık 2019 11:53
hz
Soru Sahibi

Hocam tekrardan merhaba ikinci bir ultrasona daha girme gereksinimi hissettim sonuçlarım şöyle ----Boyun USG----- Sağda ap aksta: 16mm Solda ap aksta: 13mm Isthmus: 3.5 mm Tiroid gland boyutları normaldir. Her iki lob ve isthmusun konturu tabiidir Her iki tiroid lob parankim ekosu normaldir Tiroid parankiminde solid veya kistik yapıda yer kaplayan lezyon saptanmamıştır Boyun her iki yanında parotis ve submandibular glandlar mormal boyut ve formdadır Bilateral servikal bölgede patolojik LAP görünümü saptanmadı (Burası koyu renkle yazılmış) Boyun sağ tarafta sağ alt servikal zincirde 11 mm çapında LAP izlendi. Klinik Bulgu yazan kısımda ise hocam şöyle bir şey yazıyor: Oksipital bölge altonda palpe lap? Kitlesel Lezyon? ----Yüzeysel Doku Us--- Sağda submental bölgede 8mm çapında hiperekojen reaktif LAP saptandı. Bunun klinik bulgu kısmında ise şu yazıyor: Submental orta hatta lap? Hocam ağır derecede hipkondriyak olduğumdan kitlesel lezyon yazan yere kafam takıldı daha çok. Sizce durum nedir?

16 Ocak 2020 01:45
Doç. Dr. Halil Genç
Doç. Dr. Halil Genç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Sonuçlarınızı KBB uzmanına danışmanızı öneririm geçmiş olsun

16 Ocak 2020 08:37
Doç. Dr. Halil Genç
Doç. Dr. Halil Genç Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yazar toplam 606 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Alkole ve kas ağrısı Doç. Dr. Halil Genç
Alerjik kaşıntı nefes darlığı Doç. Dr. Halil Genç
Karaciger problem Doç. Dr. Halil Genç
Miğde ağrısı Doç. Dr. Halil Genç
Yemek borusu kanseri mi Doç. Dr. Halil Genç
Gastroenteroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Prof. Dr. Ayşe Selimoğlu
Prof. Dr. Ayşe Selimoğlu Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Zeka Abbasov
Uzm. Dr. Zeka Abbasov Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Alp Atasoy
Uzm. Dr. Alp Atasoy Gastroenteroloji
Prof. Dr. Mustafa Güçlü
Prof. Dr. Mustafa Güçlü Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Mahmut Öztürk
Uzm. Dr. Mahmut Öztürk Gastroenteroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube