ÖA
Soru Sahibi
6 Ocak 2020 08:27

boyun fıtığı

Merhaba benim boyun mr sonucuma göre C3-4, C4.5, C5.6, C6. 7 de dehidrasyona bağlı sinyal kaybı. C3. 4 de diffüz bulging ve santral protrüzyon C3. 4de santral protrüzyon C4 . 5 de fizyone görünüm ve disk eklem arası daralma C5-6 da diffüz bulging ve sağ medioleterol disk herniasyonu spinal korda sağda bası izlendi. Sağda daha belirgin olmak üzere nöral foramenler daralmış C6 7 de diffüz bulging sağda daha belirgin olmak üzere nöral foramenler daralmış tır şeklinde çıkan mr sonucum beni çok endişelendirdi...elimde ayağımda uyuşma ve ağrı çok nadir. Yorumlarsanız çok mutlu olurum. Saygılarımla...

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Aslı Bahar Turan
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Siz soruyu soralı çok olmuş muhtemelen bir hekimle görüşmüşsünüzdür ancak yine de yanıtsız bırakmak istemedim. Bahsedilen değişiklikler dikkate alınması gereken ancak sinir kökü basısı yapmadığından çok da korkutucu olmayan değişiklikler. Sizin gibi bir hastada karar vermek için muayene ve filmin görülmesi esastır, hastanın durumuna göre belki EMG yapmak gerekebilir. Tek başına raporla karar vermek doğru olmayacaktır. Bu sebeple değerlendirilen hekimin görüşü önem arzeder. Genel bir bilgi olarak şu iletilebilir; genç hasta, güç ve his kaybı olmaksızın, sinir kökü basısı yapmayan tarif ettiğiniz değişiklikler durumunda medikal tedavi ve fizik tedavi ile takip önceliklidir ve muhakkak uzun vadede boyun ve omuz çevresi kasları güçlendirmek gerekecektir. Umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz. Sağlıklı günler dilerim.

24 Ocak 2020 14:57