EE
Soru Sahibi
29 Ocak 2013 20:26

Böbrek ve üreter taşı

Hocam merhaba ultrason incelemesi benim aşağıdaki gibi düşme imkanı var mı? Yada kırılıp düşebilir mi? yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla. Her iki böbrek normal boyut ve lokalizasyonda, konturları düzenli olarak izlenmektedir.Bilateral parankim kalınlıkları ve ekoları normal olup bilateral pelvikalisiyel sistem normal şekil ve genişliktedir. Her iki böbrekte kistik veya solid kitle lezyonu saptanmamıştır. Sol üreter distal kesimde dilatedir. Sol üreter distal uçta 10 mm boyutunda 1 adet taş izlenmiştir. Mesane normal görünümdedir. Duvar veya lümen patolojisi gözlenmemiştir.

1 cevap
Cevaplar (1)

Ultrasonografi ile böbrekte şişlik diye adlandırabileceğimiz ektazi olmaması iyi bir bulgu. Ancak ultrasonografi taş tanısında tek başına yeterli olmadığından kontrastsız tüm abdomen tomografisi çekilip taşın yeri tam belirlenmelidir. Sonra 0.5 cmden ufak taşlar %90 kendiliğinden düşdüğünden izlem öenrilirken, 0.5 cmden büyük ve 1 cmlik taşlar için taş kırma veya endoskopik taş kırma (üreterolitotripsi) önerilmektedir. Alt uç taşlarında endoskopi daha etkin olmasına rağmen böbrekte eğer şişlik yoksa taş kırmada uygulanabilir. Buna olanaklar, maddi durum ve Ürolog ile beraber karar vereceğiniz bir durumdur. Saygılarımla; Doç. Dr. Erem Kaan Başok

1 Şubat 2013 10:59