dm
Soru Sahibi
7 Nisan 2021 17:03

Böbrek taşı

Hocam iyi günler bi ara ben size böbrek taşı ile ilgili soru sormuştum sizde beni nefroloji yönelmiştiniz siz metobolik bi hastalık olabilir demiştiniz nefroloji doktoru kan gazı tahlili istedi doktor izne çıktı müsait olursanız size tahlil sonucumu vereceğim. PH: 7.38 normal PCO2: 44.8 normal PO2: 31.5 yüksek BE: 1.5 normal SO2: 62.1 düşük tHb: 17.8 yüksek Hct: 54.3 yüksek Na: 141 normal K: 3.9 normal Cl: 109 yüksek cHCO3: 26 normal Bili: 3 yüksek COhb: 1.4 normal O2hb: 59.7 düşük Methb: 2.5 normal iCa: 1.29 normal Lac: 1.8 yüksek Okuduğunuz için teşekkürler..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Bu tetkikler maalesef sizde taş oluşumunun metabolik nedenleri konusunda pek fikir vermiyor. 24 saatlik idrarda oksalüri, kalsüri gibi tetkikleri de herhalde meslektaş daha isteyecektir. Acele etmeyin acil tanı konması gerekir gibi bir durum yok. İyi günler

10 Nisan 2021 12:50