dm
Soru Sahibi
27 Mart 2021 14:12

Böbrek taşı

Hocam iyi günler iki defa böbrek taşı ameliyatı oldum tekrar muayene oldum sağda ve solda toplam 4 tane böbrek taşı var ortalama 6mm. Yaşım 21 kilom normal. Tahlil sonuçlarım hep normal çıkıyor. İlaç kullanmama rağmen ve meşrubat felan içmeme rağmen yinede çıktı ilk böbrek taşım 17 yaşında gözüktü çok su içmeme rağmen yine de çıktı. Hocam size sorum şu olacak bu böbrek taşı neden oluyor ya da ne yapmam gerekir beni dinlediğiniz için teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Muhtemelen ailesel bir metabolizma hastalığı (ailesel oksalüri, kalsiüri vs) paratiroid adenom gibi nedenler tekrarlayıcı üriner taşlarda araştırılır. Tabii taşların kalsiyum taşı olup olmadığı, aile öyküsü, idrar yollarında darlık gibi hazırlayıcı durumlar var mı veya yapılmışsa bir taş analizi varsa onu bilmek gerek.. Ne yazık üroloji uzmanları taş nedeniyle pek ilgilenmezler ya da daha doğrusu genel anlamda ''yetim'' yani sahipsiz de bir konudur. Bulunduğunuz yerde bir nefroloji uzmanına başvurunuz. İyi günler

4 Nisan 2021 12:31