MM
Soru Sahibi
21 Ocak 2021 00:05

Bobrek tasi

Sol bobregin konsantrasyon fonksiyonu normal sinirlardadir Ekskresyon fonksiyonuna zamaninda baslayan sol bobrekde ilerleyen dakikalarda toplayici sistemlerinde aktivite stazi izlenmistir 15 dk yapilan diüretik sonrasi sol bobrek toplayici sistemlerindeki aktivite stazi calisma sonuna kadar tam olarak kaybolmustur SAĞ bobrek verilen radyofarmasotigi beklenenden belirgin dusuk duzeyde , alt polünde minimal konstre etmistir dinamik calisma suresince sag bobrekte belirgin ekskresyon fonksiyonu izlenmemistir Global renal fonksiyona katılım sol bobrek: %92.5 sag bobrek %7.5 hesaplanmistir Bobrek tasi nedeniyle istenilen sintigrafi Slm hocam daha once cevapladiniz tesekkur ederim Bobrek tasi kanala dusmus ve tas nedeni ile bobrek fonksiyonu yerine getiremiyo ve bobregin alinmasi gerek diyorlar kimiside tas temizlensin diyo cok kararsiiz kaldik bobrek tasi alinsa azda olsa calismasinda artis olurmu %7.5 calisiyo tekrar tesekkur ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Ben yine sizin bana verdiğiniz bilgilere dayanarak cevaplamaya çalışıyorum. Anladığım kadarıyla taş küçük ve fonksiyonu çok azalmış sağ böbreğin böbrekle mesane arasındaki üreter dediğimiz kanalda. Sol böbrekte de boşalmada gecikme var ama sonunda boşalma sonunda olmuş burada kalıcı bir tıkanma olmadığını düşündüm. Herhalde başka görüntüleme yöntemleri ile taş nerede ve tabii kaç tane ne büyüklükte saptamışlardır. Bulgulara göre farklı yaklaşım olabilir. Ben genel olarak ilkesel anlamda her durumda dikkate değer olabilecek düşüncemi söyleyebilirim. Özellikle sağ atrofik böbrek için düşüncemi söyleyeyim: Bu böbrek aşağı yukarı kaybedilme noktasına gelmiş bir böbrek. Onun için alalım diyorlar. Bana göre bu böbreğin iltihap kaynağı değilse ki sanmam tansiyon yüksekliği nedeni olup da tedavi edilemiyor değilse hiçbir şekilde alınmasına gerek yoktur. Bu taraf üreterinde taş varsa üretere bir DJ stent konmalı bu şekilde taş yukarı doğru itilmiş olur eğer bir süre sonra tekrar tetkik yaptırdığımızda fonksiyonunda düzelme oldu ki eğer bu tarafta ağrınız varsa bu olasıdır, başka ne isteriz ki. Eminim bana benzer yaklaşım gösteren bir ürolog bulabilirsiniz. İyi günler

21 Ocak 2021 14:26