MM
Soru Sahibi
20 Ocak 2021 00:12

Bobrek tasi

Sol bobregin konsantrasyon fonksiyonu normal sinirlardadir Ekskresyon fonksiyonuna zamaninda baslayan sol bobrekde ilerleyen dakikalarda toplayici sistemlerinde aktivite stazi izlenmistir 15 dk yapilan diüretik sonrasi sol bobrek toplayici sistemlerindeki aktivite stazi calisma sonuna kadar tam olarak kaybolmustur SAĞ bobrek verilen radyofarmasotigi beklenenden belirgin dusuk duzeyde , alt polünde minimal konstre etmistir dinamik calisma suresince sag bobrekte belirgin ekskresyon fonksiyonu izlenmemistir Global renal fonksiyona katılım sol bobrek: %92.5 sag bobrek %7.5 hesaplanmistir Bobrek tasi nedeniyle istenilen sintigrafi

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Tek taraflı atrofik böbrek var. Tabii hikayeyi bilmiyorum ama sanırım sağ böbrekteki fonksiyon kaybı belki küçülme sözünü ettiğiniz böbrek taşı nedeniyle gelişmiş bir durum olsa gerek . Sol böbrekten radyaoaktif maddenin boşalması gecikmiş gibi ama bu böbrek fonksiyonu iyi görünüyor ve pek sorunu da olmasa gerek. İyi günler

20 Ocak 2021 13:58