EB
Soru Sahibi
11 Nisan 2021 00:15

Böbrek Sağlığı

Hocam merhaba, 5 yıldır kreatinin değeri yüksek çıkmasına bağlı olarak (*** *** **) dr kontrolundeyim. Idrarda protein kaçağı yok.diger değerler normal. Dr tedbir amaclı diovan/160 mg verdi ve 5 yıldır hergün alıyorum. Tedavi ezici özelliği olduğunu söyledi. 1 yıl önce kreatinin 1.7 çıkmıştı, 1 hafta önce 1.5 cıktı, diğer değerler çok şükür normal Spot idrarda protein yok. Son 5 yıldır böyle gidip gelen bu değerler belki de dRun dediğini göre kullandığım diovan kaynaklı da olabilr dedi.. Sizin yorumunuz nedir hocam Covid için riskli gruba giriyor muyum sizce Çok teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Böbrek yetmezliği 5 evresi var ilk evre de böbrek fonksiyonu ifade eden GFR değeri normaldir (90>) İkinci evre GFR 60-90dır ki bu durumda şart idrarda proteinürinin varlığıdır. Kreatinin kaslarda yapılan bir maddedir normali kişinin vücut yapısına bağlı olarak değişir. Yaşlı bir kadında çok düşük genç atletik bir erkekte yüksektir. Bir vücut geliştirme sporu yapan veya bir halterci de sizin söylediğini 1.7 gibi değerler normal olabilir. Ben tabii sizin yaşınızı boyunuzu bosunuzu bilemiyorum onun için maalesef fazla yorum yapamayacağım. İyi günler .

17 Nisan 2021 21:55