sm
Soru Sahibi
17 Ağustos 2021 19:47

Böbrek İçin Kan ve İdrar Testimi Yorumlayabilir Misin?

Hocam merhabalar yaşım 29 ve kafama esti ve böbrek için kan ve idrar tahlili yaptırdım. Aç karnına tek bir idrar numunesi verdim 24 saatlik bir idrar testi istemediler ve tahlilde Kreatinin ile Proteinin referans aralık dışında yüksek çıkması beni çok korkuttu sonuçları aşağıya yazıyorum yorumlayabilirseniz çokk memnun olurum. Kreatinin: 1.08 Kreatinin *** *** ** referans aralık benimkisi 378mg/dL Protein kantitatif (İdrarda): 0-150 referans aralık benimkisi 170mg/L Protein/Kreatinin (Spot idrar): 45mg/g Albümin/Kreatinin (Spot idrar): 4mg/g e-GFR: 93 LDH: 143 Kan üre azotu (BUN) 13-43 referans aralık benimkisi 32.5mg/dL sevgiler saygılar hocam geri dönüşünüzü bekliyor olacağım.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Tek seferlik(spot) idrar örneğinde bir maddenin miktarına referans değerine bakarak tayin etmek olanaksızdır. Zira kişi çok su içiyor ve çok idrar yapıyorsa doğal olarak o maddenin konsantrasyonu düşer az su içiyorsa da tersi. Ama sizin 24 saatte ne kadar protein kaybınız var hesaplanabilmiş spot idrar protein mg/dl / kreatinin mg/dl 170mg/L (17mg/dl olarak almamız gerek hesabı yanlış yapmışlar) 17/378 günde 4.5mg protein 150mg'a kadar normal zaten. yanlış hesap 45 bile normal Sorun yok bence sizde İyi günler

25 Ağustos 2021 15:49