ks
Soru Sahibi
13 Temmuz 2021 16:38

böbrek fonksiyon

Öncelikle selam hocam öyküme şöyle başlamak istiyorum 6 ay önce sağ böbrek kanalına taş düşmesi sonucu tesadüfen öğrendiğimde böbreğin süzme fonksiyonu bozulmuş ve hasar görmüştü şükür sol böbrekte böyle bir sıkıntı olmayıp güzel çalışmakta. Sağ böbrek te taş kanalda iken sindigrafi girdiğimde yüzde 7.5 süzme olduğu raporunu aldım 3 doktora gösterdiğinde böbrek alınmasını söylediler bende aldırmak istemedim sonra başka bir hastanede ürolog prf. Doktora gittiğimde yaşımın Genc olduğunu (35) ilk önce taş kırılıp sonra sintigirafi çekilmesi gerektiğini söyledi ve böylede oldu 1.5 ay stent ile bekleyip sindigrafi (sondalı) girdiğimde böbrek fonksiyonu 7.5 den 20.2 raporunu aldım. Öyküm böyle sorularım şöyle sağ böbrek sol böbreğe zarar verirmi ve kiraatin değerlerim 1 ile 1.30 arasında oynaması normal mi yada yüksek mi bana göre günde 2.5 kilo su içmek teyim 1 altına düşmesi mümkün mü böbreği aldırmamakla doğru bir adımmı attım böbreği aldirmamamdaki tek sebeb memleketimde nofro uzmanı sayesinde kattiyen aldırmıyorsun demişti bana ilk önce taş alınacak demişti şimdiden teşekkürler saygilarimla

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Kesinlikle böbrek alınmayıp taş elimine edilip idrar akımın sağlanması böbrek fonksiyonun iki üç kat düzeltilmesi gayet doğru bir yaklaşım olmuş. Böbrek fonksiyon testlerimiz yeni bir durum olmadığı durumda çok muhtemelen giderek daha iyiye gidecek veya en azından aynı düzeyde kalacak. Bu da gayet yeterli bir fonksiyondur .5lit su içmek gayet yeterli bir miktardır. İyi günler

20 Temmuz 2021 21:06