CA
Soru Sahibi
9 Temmuz 2018 23:41

Bilgi, fikir ve yardımınıza ihtiyacım var. Lütfen!

Merhabalar. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Sorulara verdiğiniz yanıtları görerek yazıyorum. Çocukluğumdan bu yana pek çok travma geçirdim. Taciz, pornografiye maruz kalma, şiddet gibi.. 18 yaşımda üniversiteye başladığımda ise tecavüze uğradım ve psikolog ve ilaç desteği aldım. Atlattığımı düşünüyordum, 20-22 yaş aralığım gayet iyi be dengeliydi. Sonra hayatıma yanlış bir insan aldım ve olaylar orada patlak verdi. Asla kabul etmeyeceğimi zannettiğim tehlikeli ve sağlıksız bir ilişki, daha önce alkol ve esrar(bilmezdim bile) hiç kullanmamıştım ve alkol ortamından bile hoşlanmazdım) düşüncesiz hatta riskli cinsellik hayatı, esrar, alkol, öfke ve enerjimi kontrol edememe, 2 gün uykusuz işe gitmeme rağmen hala uyumama isteği, mide bulantısı, kilo alıp verme, kendimi ya çok özel güçlü ve başarılı yada suçlu, değersiz ve yalnız hissetme, sevdiklerimden nefret etme beraberinde intihar düşünceleri, bi kaç kez teşebbüsüm olmuştu 18-19 yaş aralığında bazense aksine hayata ve insanlara sevgi ve heyecanla bağlıyım.. Gibi pek çok semptom var ve artık çevremdeki insanlar, iş hayatındakiler farkediyor ilişkilerime yansıyor.. Psikiyatriste gideceğim ama güvenemiyorum yada işime gelmiyor bilmiyorum. Kendim başa çıkmalıyım diyorum ama o gücü bulamıyorum kendimde. Düşünce ve duygu durumum hiç sabit kalmadığından hep bir erteleyiş oldu. Sizce benim durumum nedir? Ne yapmamı önerirsiniz? Araştırdıklarıma göre haddim değil ama ben bipolar belirtilere benzettim bipolar olma olasılığı nedir sizce? Teşekkürler. Mutlu sağlıklı bir ömür diliyorum.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Merhaba oncelikle belirtmis oldugunuz sikayetleriniz icin gecmis olsun dileklerimi iletmek isterim. Yazdiginiz belirtiler bipolar bozukluk belirtilerini barindirmakla beraber hem hipomani/mani hem de depresyon ozelliklerini arz etmektedir. Yasamis oldugunuz travmalar, stresli yasam kosullari, alkol madde kullanimi inisler ve cikislarla suregiden ruhsal sikintilarinizi tetiklemis gibi gorunuyor. Acilen bir psikiyatrist ile gorusup yardim almaniz, hem ilac tedavisi hem de psikoterapi seceneklerini dusunmeniz ruhsal sagliginizi korumaniza yardimci olacaktir. Mutlu gunler dilerim.

9 Temmuz 2018 23:50
CA
Soru Sahibi

Teşekkür ediyorum Hocam. Siz Bolu da değilsiniz sanıyorum okuduğum yorumlara bakarak vardığım sonuca göre. Tavsiye edebileceğiniz bir dr var mı veya bu konuda uzmanlık alanları ayrılıyor mu bu konuda da beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim. Saygılarımla

16 Temmuz 2018 11:01

Tekrardan merhaba, evet ben Bolu’da degilim artik. Yurt disinda calisiyorum. Bolu icin malesef bildigim birisi yok ancak kisa bir internet aramasiyla bulunabilir. Psikoterapi alani ozel bir alandir yine internet taramasi yapmaniz gerekebilir. Gideceginiz psikiyatrist sizi yonlendirecektir.

21 Temmuz 2018 23:15
Dr. Öğr. Üyesi Orkun Aydın
Dr. Öğr. Üyesi Orkun Aydın Psikiyatri

Yazar toplam 220 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Efexor dan cymbaltya geçiş Dr. Öğr. Üyesi Orkun Aydın
Problem nedir? Dr. Öğr. Üyesi Orkun Aydın
Başımda basınç hissi Dr. Öğr. Üyesi Orkun Aydın
Psikiyatri İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Emel Özen Psikiyatri
Facebook Twitter Instagram Youtube