MM
Soru Sahibi
3 Mayıs 2024 20:47

Beyin MR Yorumlama

Hocam iyi günler. Dengesizlik hissi nedeni ile çektirmiş olduğum MR raporu ektedir. Bana bir sıkıntı olmadığı, MR'ın temiz çıktığı söylendi ancak raporda yazan gliotik odak ifadesi canımı sıktı biraz. Yaşım 30. Bu yaşta gliotik odak neden olur? Olması normal midir? Acaba iskemik atak, felç gibi bir şey mi geçirdim? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Fatma Ece Çetin
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

GEÇMİŞ OLSUN . İSKEMİK GLİODİK ODAK İFADESİ YANINDA NON- SPESİFİK İFADESİ MEVCUT . YANİ BELİRLİ BİR BOZUKLUĞUN KESİN GÖSTERGESİ OLMAYAN. SPESİFİK OLMAYAN DEMEK. PEK ÇOK KİŞİDE GÖRÜLEBİLMEKTE. ANCAK MİKTARI YOĞUNLUĞU VS DİKKATE ALINMALI. TAKİPTE OLMANIZI VE NEDENE GEREKEBİLECEK TETKİKLERİ YAPTIRMANIZI ÖNERİRİM.

7 Mayıs 2024 18:32
MM
Soru Sahibi

Teşekkürler hocam. Gliotik odak genelde yaşlılarda görülen bir şeymiş galiba ancak benim yaşım daha çok genç. Bu yaşta gliotik odak neden olur? Birkaç adet milimetrik gliotik odak yazıyor raporda. Kendimde yıllardır uyku apnesinden şüpheleniyorum. Acaba uyku apnesi buna sebep olmuş olabilir mi? Ayrıca galiba beynimin erken yaşlandığı anlamına geliyor bu gliotik odaklar. Erken yaşta alzheimer,demans olmaktan korkuyorum. Gliotik odakların ileride alzheimer gibi bir hastalığa dönüşme ihtimali nedir? Şimdiden teşekkür ederim.

19 Mayıs 2024 20:48
Uzm. Dr. Fatma Ece Çetin
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

ELİMİZDE ŞU AN BUNA DAİR KANITLAR YOK. ANCAK BAŞKACA HASTALIKLAR ( DİYABET, HİPERTANSİYON, TİROİD BOZUKLUKLARI.. VB ) DEVREYE GİRERSE RİSKİNİZ HERKES GİBİ ARTACAKTIR. SAĞLIĞINIZA DİKKAT ETMENİZİ VE DOĞRU BESLENMENİZİ VE TAKİPTE KALMANIZI TAVSİYE EDERİM. GEÇMİŞ OLSUN

21 Mayıs 2024 11:17