yg
Soru Sahibi
11 Eylül 2020 22:02

Beyin MR sonucu

Hocam merhaba; ben 53 yaşında bayanım.87’de annemden böbrek nakli,(9 yıl sonra attı) bu arada 15 yıl diyaliz süresi. Sonra 2011 de kadavradan böbrek nakli. O da attı ve 2 Yıldır tekrar diyaliz süreci halen devam ediyor.(Haftada 2 kez )Bu arada 2016 da beyin tümörü ameliyatı.( NHL ) Son 2 yıldır 7-8 kez düşmeler ,kalçada kırıklar oldu. Onları da atlattım ama yürüyüşlerim iyice yavaşladı. Son 4 gündür konuşmam iyice bozuldu. Halüsinasyonlar görmeye başladım.( gece gündüz farketmiyor.) Yardımsız yürüyemiyordum 2 yıldır,şimdi hiç yürüyemiyorum. Bakıma muhtacım. Bugün çekilen MR sonucumu yorumlarsanız çok mutlu olurum hocam. Sonucu yazıyorum.Serebellar ve serebral atrofi,sol oksipital lob paramedian lokalizasyonda 43x34x18 mm boyutlarda post op ensefalomalazik alan,lezyon posterior medikal kesiminde 10 mm boyutunda lezyon alanı ( post op?) Periventriküler alanda ,korona radiatadave sentrum semiovalede kapsula eksternayada uzandım gösteren sinyal değişiklikleri ( gliozis ), Korpus kallozumda T2 ve T2 FLAIR hiperintens sinyal değişiklikleri ( gliozis )..tümörün 5 yıl içerisinde nüks edebileceği söylenmişti. Rica etsem bunu bana yorumlar mısınız?Şimdiden çok teşekkür ederim.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Melih Vural
Uzm. Dr. Melih Vural
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Merhaba, ciddi sağlık sorunları yaşamışsınız. Çok geçmiş olsun. MR'ınızda eski ameliyatınıza ait izler dışında ek bir bulgudan söz edilmemiş.

13 Eylül 2020 11:59
yg
Soru Sahibi

Hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. ALLAH RAZI OLSUN. Peki o eski ameliyat yerindeki izlerde tehlikeli bir durum var mı? Bu yaşadığım halsizlikler, hareketlerimdeki yavaşlamalar, saçma saçma konuşmalarım,iştahsızlıklar,unutkanlıklar,halüsinasyonların sebebi nedir?

13 Eylül 2020 14:42
Uzm. Dr. Melih Vural
Uzm. Dr. Melih Vural
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Geçirdiğiniz operasyon bile başlı başına kan beyin bariyerini bozmaya yeterli bir durum. Böbrek yetmezliği tek başına vücudun toksik yük altında kalmasına yol açar. Vücudun toksik yükü de beyninizi doğrudan etkiler. Vücudunuzdaki diğer sorunlar da eklendiğinde bu türden şikayetlerinizin olması beklenen bir durumdur. Sizin çok yakından ve ayrıntılı olarak takip edilmeniz ve uygun tedavi girişimlerinin dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Fonksiyonel tıp uygulaması da yapan bir nefroloji, nöroloji, psikiyatri, onkoloji hekimlerince takip edilmeniz en doğru yol olur diye düşünüyorum. Geçmiş olsun..

13 Eylül 2020 18:09
Uzm. Dr. Melih Vural
Uzm. Dr. Melih Vural Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Yazar toplam 444 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) İle İlgili Diğer Uzmanlar
Doç. Dr. M.Güney Şenol Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Op. Dr. Mustafa Kemal Arık Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Uzm. Dr. Nuriye Çömez Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Uzm. Dr. Aygul Resulova Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Uzm. Dr. Mustafa Yılmaz Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Facebook Twitter Instagram Youtube