AA
Soru Sahibi
24 Temmuz 2015 16:11

bel-boyun-ayak ağrıları

Merhabalar.Küçüklüğümden beri bel, boyun ve ayak ağrılarım var. Özelikle Uyurken, otururken ve otobüs yolculuklarında BACAKLARIMDA uyuşma, karıncalanma, yanma, kasılma, ağrı, irkilme, şişme, ayak tabanımda yanma vs. rahatsızlıklar oluşuyorken, BELİMDE İSE kalçamdan itibaren sırt bölgesine doğru aşırı derece ağrı, yanma, karıncalanma oluyor. Bazen bacaklarım yok muş gibi geliyor. Belden aşağısını hissetmiyorum sanki. BOYNUMDA İSE ağrı, kasılma, yanma oluyor. Geceleri 3-5 kez uyanıyorum. Uyuyabilirsem sabahları uyandığım zaman vücudumda kırgınlık, yorgunluk, kasılma vs şikâyetlerim oluyor.Şikâyetlerim en çok hareketsiz kaldığım an açığa çıkıyor. (yattığım, oturduğum zaman, otobüs yolculuklarında) Hareket halindeyken herhangi bir şikâyetim yok. (örneğin: yürürken) Bel, boyun, sakroiliyak MR-CT-Rönten çektirdim anormal durum yok. Kan Testleri normal. (crp, sedimantasyon,VitB12,Vit D,demir, oranları normal ile brucella testi negatif) iki defa EMG çekildi sonucu normal. Şimdiye kadar ağrı kesici, kas gevşetici, antidepresan, Fizik tedavi uygulaması, Neurontin, pexola, Lyrica vb ilaçları kullandım. Faydasını görmedim. Beş tıp fakültesi ile birçok uzman hekime gittim teşhis konulamadı. Yardımcı olursanız sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba, Ağrılar aslında sözsüz bir anlam taşıyor. Zorlayıcı yaşam olayları ya da bu değişime karşı kişiler kendilerini ifade edemeyip, ağrı çekebiliyor. Sıkıntı, stres bu kişilerde ağrı olarak baş gösterebiliyor. Tanımladığınız tablo psikofizyolojik süreç gibi görülüyor. Ağrının günlük aktiviteyi aksatması ve gece uykudan uyandıracak nitelikte olması önemli bir kriterdir. Ağrı ile spesifik çalışan bir ruh sağlığı profesyoneline başvurmanızı öneririm. İyi günler

3 Ağustos 2015 17:09