KG
Soru Sahibi
11 Aralık 2017 12:28

Bebeklerde VSD

Merhaba, şu an 9 aylık oğlumda rutin muayenede üfürüm tespit edildiği için bir aylıktan beri kardiyolog kontrolündeyiz. Apikal müsküler bölgede sol sağ şantlı defekt izlendi. VSD (APİKAL, RESTRİKTİF). 1 aylıkken transseptal gradiyent 56 mm hg, 3 aylıkken 50mm hg, son olarak 6 aylıkken 59 mm hg ölçüldü. Ivsd 0,6 cm La:1 cm, rvedd: 0,9 cm. İlaç kullanmıyoruz. Kapanma olasılığı nedir. Rutin muayeneleri göre bebeğimin herhangi bir gelişim geriliği yada solunum sıkıntısı yok.

1 cevap
Cevaplar (1)

Apikal musküler. VSD ler genellikle ilk 6 ayda kapanırlar. Daha ileri yaşlarda kapanan vKalar vardır. Herhangi bir ilacın bu kapanmaya etkisi yoktur. Gelişim geriliği genelde görülmez. Rahatlama ız için yazayım bundan yıllarca yıl önce İngiltere birinci liginde futbol oynayan bir gençte VSD olduğu tesadüfen ortaya çıkmıştı. Yapacağınız tek şey kontrollerimuntazam yapın

13 Aralık 2017 20:03