NM
Soru Sahibi
1 Eylül 2020 09:44

Bebek beyin MR hakkinda

Hocam mrb bebeğimin beyin MR sonucu yardimci olursaniz sevinirim Rapor Detay Bilgisi Beyin ve Difüzyon MR Görüntüleme Çekim Tar: *** *** ** Klinik bilgi: hipotonik infant nedeniyle kardeş ölüm öyküsü olan ve hipotonik olan ve eeg sinde burst süpresyonu olan hastanın tdro Sekanslar: Aksiyel T1A, T2A, FLAIR-FS, sagittal 3D BRAVO, koronal T2A, diffüzyon ağırlıklı görüntüleme ve ADC haritası. Bulgular: Diffüzyon ağırlıklı görüntülerde bilateral periventriküler derin beyaz cevherden korona radiataya kadar olan geniş bir kesimde, korpus kallozum boyunca, internal ve ekstrenal kapsüllerde, kısmen her iki tamaius ve putamende, uzanımı boyunca bilateral kortikospinal traktusta, sitotoosik ödem tarzında belirgin diffüzyon kısıtlanmaları izlenmektedir. en belirgin patolojik sinyal değişiklikleri beyaz cevherde gözlenmiştir. Bilateral posterior parietal bölgeden oksipitale uzanan sağda 9 mm, solda 11 mm kalınlığa ulaşan subdural kanamaya ait effüzyon izlenmiştir. Bu kanama alanları içerisinde farklı evrelerde (subakuttan kroniğe) kanamaya ait seviyelenme mevcuttur. Serebelluma ait sinyal dağılımı homojendir. Bazal sisternler, V. sinir sisternal segmentleri ve VII-VIII. sinir kompleksleri normaldir. IV. ventrikül boyut ve konfigurasyonu ile III. ve lateral ventrikül genişlikleri yaş ile uyumludur. Orta hatta kavum septi pellusidi et vergae doğumsal varyasyonu dikkati çekmiştir. Bilateral bulbus oküli ve retrobulber alan normaldir. Sella, parasellar yapılar, suprasellar sistern doğal görünümdedir. Majör arteryel yapılar ve dural sinüsler patenttir. Kranioservikal bileşke normal görünümdedir

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Hasan Üçüncü
Beyin ve Sinir Cerrahisi

Hastanızın en kısa sürede beyin cerrahi uzmanı tarafından yatırılıp tedavi edilmesi gerekir

20 Eylül 2021 22:57