ME
Soru Sahibi
25 Mayıs 2019 15:39

Bağ yaralanması

İyi çalışmalar 2,5 ay önce kayak sırasında dizimin yana dönmesiyle sakatlandım.2 farklı doktora gittim 3 kere mr çekildim. En son çekilen mr. ım şu şekilde.Tibai lateral kondilde, interkondiler emine ste, femur medial kondilde yaygın kemik iliği ödemi mevcuttur (kontüzyon?) Eklem aralığında ve suprapatellar bursada sıvı artışı izlenmektedir. Medial menüsküs posterior hornda grade 2 ve lateral menisküs anterior hornda grade 2 dejenerasyon izlenmektedir. ACL kraniyal kesimde belirgin kalınlaşmış olup sinyal intensitesi artmıştır. ACL femur yapışma yerinde net değerlendirilememiştir. (rüptür?) Medial kollateral ligament kraniyal kesimde düzensizlik ve sinyal artışı izlenmekte olup çevresel effüzyon mevcuttur. (parsiyel rüptür?) Hocam bütün siyah yazılanlar bunlar. Dizim çok sıkıntılı farkındayım ama bu sorunlarla ameliyat kesin midir? Bir de sakatlanalı bu kadar olmasına rağmen hala düzgün yürüyemiyorum çok acı hissediyorum. Bu mr. Im çekileli daha bir hafta oldu. Şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hasan Tatari
Ortopedi ve Travmatoloji

Ön çapraz bağ kopması ? yazılı. Bu durumda iyi bir muayene ile ameliyat olup olmamanıza karar verilebilir. Ağrılar kemik ödeminden kaynaklanıyor olabilir.

9 Haziran 2019 09:56