ES
Soru Sahibi
26 Şubat 2019 02:32

Bağ dokusu, SLE

Merhabalar hocam benim durumum biraz uzun ve karmaşık. 2014 senesinde birtakım boğaz yutkunma sorunu şikayeti ile dahiliyeye başvurdum o ara k.c enzimleri 2 katı yüksekti ferritin 400 lerde seyrediyordu. Bu durum 3 ay devam etti ve kendiliğinden düştü daha sonra ben de kas ağrıları başladı özellikle sırt, Göğüs özellikle sol tarafta sürekli kardiyolojiye gidip geldim sonuçlar temiz 2015 yaz ayından 2016 ya kadar şikayetlerim yok gibiydi. 2017 nin başında sağlam bir enfeksiyon geçirdim kan verdim eski değerlerim de yine yükseklik oldu karaciğer yüksek alt 140 larda ast 65 civarı bir türlü düşmedi ferritin 600 ü buldu. Zaman zaman amilaz lipazda yükseldi ama batın ultrasonunda sadece yağlanma vardı. ANA ince benekli homojen 1.320. Askere gittim değerlerim düştü fakat bitmesine yakın eklem ağrılarım başladı. Ekimden beri berbat haldeyim kardiyolojik bütün muayenelerden geçtim. Son 2 aydır şiddetli çene eklemi ağrım var, boğazımda yutkunma sorunu, Göğüs duvarı ağrısı, Sırtta kürek kemiğinde hassasiyet mevcut, bacaklarım da ağrımaya başladı. Napacağımı bilmiyorum CRP, Amiloid temiz çıkınca önem vermiyorlar. Tsh 3 4 hafif yüksek. Son 4 ayda 6 kilo verdim istemsiz git gide kötü oluyorum yaşam kalitem de düştü. Ben bu atakları normal görmemeye başladım. Fmf heterozigot 2 mutasyon çıktı ama belirgin karın ağrım olmadığı için kolsişin verilmedi. Büyük tuvaletimde bu ara hep sert dışkılama mevcut, ekg lerim bozulmaya başladı ama damarlar normal. Hocam nedir sorunum ben fmf değil de SLE den şüpheleniyorum, şüphelerim de yersiz miyim? Bu şüpheli durumumda olmamın en büyük etkisi sindirim sisteminde genel sorun, tiroidit ihtimali, hemogramds EOS yüksekliği ve şikayetlerimin ara ara alevlenmesi şu vakit geçmek bilmiyor perişan haldeyim. Bi tutulum olunca mı teşhis konuluyor SLE de anlayamadım gitti. Aslında gizliden gizliye dokularda iltihap, inflamasyon görülüyor sol omzumda oldu, karaciğerde görüldü, pankreas enzimlerim yükseldi, boyun usg de erken dönem tiroidit yazdı. Yaş:27

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Süleyman Bey, İnternet üzerinden yapılabilecek bilgi paylaşımları daha ziyade genel konular üzerinde olmaktadır. Zira her bir bireyde hastalık süreci, bulguları, yandaş sorunlar ve tedavi yanıtları farklıklar gösterecektir. Bu açıdan yapılacak değerlendirme de detaylı görüşme, muayene ve tetkik değerlendirmesi gerektirir. Bu detaylı bilgiler olmadan verilecek bilgi ve öneriler yanlış olabileceği gibi kafa karışıklığına neden olabilecektir. Bu nedenle güven duyacağınız bir uzman doktor ile tedavinizi sürdürmenizi ve süreç ile ilgili soru ve endişelerinizi onunla paylaşmanızı daha doğru buluyorum.

14 Mart 2019 16:50