YF
Soru Sahibi
13 Temmuz 2014 23:39

Bacaklardaki ağrılar

Tolga Bey merhaba, uzun bir yürüyüş ya da koşuşturmadan sonra bacaklarda aşırı ağrı hissedilmesi neden kaynaklanmaktadır, ağrılara karşı nasıl bir çözüm önerirsiniz? Spor hekimliğinin verdiği tecrübeler ve bilgilerin farklı olduğunu düşünerek size sormak istedim. Yorucu bir günün ardından ödem oluşumu ya da morluklar da oluşmakta. Kalp ve Damar Hastalıkları uzmanları ile konuştum, ancak kesin bir çözüme ulaşamadım. Ortaçağ Şehircilik Tarihi araştırmacısıyım, mesleğim gereği sürekli ayaktayım. Bir gün bacaklarımın daha kötüye giderek beni taşıyamayacağından korkuyorum. Bir diğer soru: sürekli yürüyüş yapmak (günde 4-6 km) varis sorununu arttırır mı? Sürekli spor yapan insanların da bu şikayetlerle karşılaşılabileceğini düşünerek tavsiyelerinizi almak istedim. İyi çalışmalar...

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Tolga Saka
Spor Hekimliği

Yürüyüşten ziyade uzun süreli ayakta kalmak varis semptomlarını arttırır. Alt ekstremite Doppler US tetkiki yaptırmanızda fayda var. Morluklar için kanama zamanı ve pıhtılaşma zamanını da içeren kan tetkikleri yapılmalı.

15 Temmuz 2014 10:33
YF
Soru Sahibi

Tolga Bey merhaba, Cevabınızı yeni gördüm, çok teşekkürler. İyi çalışmalar, Fatma Yıldız

17 Ağustos 2015 18:46
Doç. Dr. Tolga Saka
Spor Hekimliği

Rica ederim.

31 Ağustos 2015 10:21