dm
Soru Sahibi
22 Aralık 2014 16:57

babam prostat kanseri nasıl bir tedavi önerirsiniz

hocam babam 58 yaşında psa değeri bazen düşüyor bazen yükseliyor genelde 6,7 ile 9,00 arasında değişiklik gösteriyor. 2 yıl önce 9,00 du şimdilerde 7,4 çıkıyor. prostat biopsisi yapıldı. tanıda prostatik adenokarsinom 5 nolu sol lob apeks (perifer), 6 nolu sol lob apeks (transizyonel), 7 nolu sağ lob apeks(perifer), 11 nolu sol lob bazis(perifer),12 nolu sağ lob bazis (transizyomnel H-PİN (YÜKSEK DERECELİ PROSTATİK İNTRAEPİTELYAL NEOPLAZİ, 8 NOLU SAĞ LOB APEKS (TRANSZİYONEL) PROSTAT İĞNE BİOPSİ METERYALİ NODÜLER HİPERPLAZİ DİĞER KADRANLAR PROSTAT 12 KADRAN İĞNE BİOPSİ MATERYALLERİ NOT: OLGUDA GLEASON SKORU 3+3=6 PERİNÖRAL VE LENFOVASKÜLER İNVAZYON GÖRÜLMEMİŞTİR. Babama nasıl bir tedavi yöntemi önerirsiniz. Kemiklere metastaz yapma durumu nedir. robotik cerrahi düşünüyoruz fikriniz nedir. Saygı ve hürmetlerimle..

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Babanızın yaşı itibarı ile prostat kanserinin ilerlemesini durduran bir tedavi yerine tamamen bir tedavi edici cerrahi ve radyoterapi yöntemlerinin tercih edilmesi gerekir. Bahsettiğiniz patoloji ve PSA değerleri ile kemik metaztazı düşündürmez ancak tabii ki bir inceleme yapılmasında fayda olacaktır. Günümüzde ameliyat ilk seçenek olmakla beraber robotik prostatektomi hastanın iyileşmesindeki kolaylık ve yüksek başarı oranı ile tercih edllmelidir.

23 Aralık 2014 18:08
dm
Soru Sahibi

Ameliyat yapıldıktan sonra tekrar etme oranı nedir çevremizde olanlar var bir kaç kişiden PSA değerinin tekrar yükseldiğini söylüyorlar bu durum ölümcül bi durummudur saygılarımla

11 Ocak 2015 15:50

Ameliyatta tamamen çıkarılma söz konusu olursa o zaman PSA tekrar yükselmez. Bu ameliyatta çıkan parçanın incelenmesi sonrasında ortaya konulabilecek bir durumdur.

3 Şubat 2015 17:18
Prof. Dr. Haluk Kulaksızoğlu
Prof. Dr. Haluk Kulaksızoğlu Üroloji

Yazar toplam 3017 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Rüyalanmak Prof. Dr. Haluk Kulaksızoğlu
Peniste sivilce Prof. Dr. Haluk Kulaksızoğlu
Küçülüyor içine kaçıyor Prof. Dr. Haluk Kulaksızoğlu
Sinir zedelenmesi Prof. Dr. Haluk Kulaksızoğlu
prostat enfeksiyonu Prof. Dr. Haluk Kulaksızoğlu
Üroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube