TA
Soru Sahibi
15 Nisan 2010 16:51

Ayşegül Hnm merhaba 2007de meme usg çektirdim sağ memede 10x9mm izoekoik fi

Ayşegül Hnm merhaba 2007de meme usg çektirdim sağ memede 10x9mm izoekoik fibroadenom il uyumlu kitle ve sağ aksillada 9mm reaktif görünümlü lenf nodu ile uyumlu görünüm bulundu.iğneli biyopsi yaptırmadım çünkü cerrah aldırmamı tavsiye etti 3 yıl aldırmadım ama kitlede büyüme ve aşırı rahatsız etmeyen bir ağrı hissi var..büyüdüğü için ve dahada büyüyüp alındığınıda estetik açıdan beni rahatsız edebilir kaygısıyla aldırmayı düşünüyorum sizce bu doğru olurmu? tekrarlamasıda muhtemel tabi?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Ayça hanım, merhaba. Memedeki bir kitlenin boyutundan çok daha önemli olan şey "iyi huylu" mu yoksa "kötü huylu" mu -kanser- olduğudur. Sizdeki kitlenin "iyi huylu" olduğunu varsayarak açıklayalım: Kitle "iyi huylu" bile olsa, eğer hızlı bir şekilde (?) çok büyük boyutlara (?) ulaşmışsa ve büyümeye devam ediyorsa evet, alınmasını onaylarım. Ancak soru işaretlerime dikkat edin. Bu işaretlerle, "çok büyük boyut" ve "çok hızlı" kavramlarının oldukça subjektif olduğuna yani yorumların kişiden kişiye değişebileceğine dikkatinizi çekmek istiyorum! Ayrıca, kitlenin şimdiye kadar büyümüş olması şimdiden sonra da büyüyeceği anlamına gelmiyor. Bu konuda gerçeğe en yakın tahminde bulunabilecek kişi radyologdur. Gerçi sizi muayene etmeden kesin bir yorum yapmam mümkün değil ama kitlenin büyüyerek estetiğe zarar verme olasılığı genellikle oldukça düşüktür. Radyolojik yorumlar ve radyolojik ölçümler bir radyologdan diğerine çok önemli değişiklikler gösterir. Bir radyoloji raporunun güvenilirliğini belirleyen tek şey, altındaki isim ve imzadır. Eğer her kontrolunuz için farklı bir radyoloğa gittiyseniz ya da hep aynı radyoloğa gitmiş olsanız bile sizi yeterince detaylı değerlendirmemişse kitlenin gerçekten büyüdüğünden bile EMİN OLMAMANIZ GEREKTİĞİNİ belirtmek isterim. Üstelik kendinize "karar verici" doktor olarak bir cerrah seçmişseniz, takiplerinizi easen bir cerrah yapıyorsa kesinlikle yanlış yolda olduğunuzu bilmenizde yarar var!. Cerrahın size cerrahi önermesi ve önünde sonunda onun dediğine gelerek (kuşku ve korkuya kapılarak) kitleyi aldırmanız neredeyse kaçınılmazdır! Oysa zorunlu olmayan her ilaç ve tetkik gibi zorunlu olmayan her cerrahi girişim de ZARARLIDIR! Durumunuzu netleştirmek istiyorsanız size tavsiyem eğer mümkünse muayeneye gelmeniz olacaktır.

18 Nisan 2010 20:49
TA
Soru Sahibi

Ayşegül hnm, öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.. ultrason sonucunda iğneli biopsi uygundur denilmişti. fakat genel cerrah gerekyok biopsi yaptırcağına aldır dedi. ama hem zararsız bir kitle? hemde aldır? beni ikilemde bıraktı bu yüzden biopside yaptırmadım aldırmadımda..ufak oprsynların bile ne türde sonuçlar çıkarabileceğine yakınen şait olduğum içindi bu tutumum size muayene olmayı inanın çok isterim ama işim dolayısıyla neredeyse bu imkansız...

21 Nisan 2010 10:59

Cerrahın söyledikleriyle ilgili çıkarımlarınız çok doğru. Biyopsi (eğer şartsa) radyolojik olarak yapılmalıdır, cerrahi olarak değil! Tabii ki radyolojik biyopsinin güvenilirliği de yapana bağlıdır. Bu yüzden sağlığınızla ilgili konu ne olursa olsun "yöntemin adına" değil, "doktorun adına" dikkat etmelisiniz. Radyolojik yorumların bir radyologdan diğerine değişebildiğini belirtmiştim. Bu yüzden, kendim muayene etmeden size "iyi ki biyopsiden büsbütün kaçmışsın" demem ya da güven verici birşeyler söylemem hiç doğru olmaz. Buna "aşırı risk almak" denir ki asla önermem!

21 Nisan 2010 19:56
Prof. Dr. Ayşegül Özdemir
Prof. Dr. Ayşegül Özdemir Radyoloji

Yazar toplam 911 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
radyasyon süt yolu ile geçermi Prof. Dr. Ayşegül Özdemir
Biyopsi gerekir mi? Prof. Dr. Ayşegül Özdemir
Temografi sonrası bebek emzirme Prof. Dr. Ayşegül Özdemir
meme biyopsi Prof. Dr. Ayşegül Özdemir
Tomografi emzirme Prof. Dr. Ayşegül Özdemir
Radyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Müge Afşar Radyoloji
Etiketler
Meme radyolojisi genel
Facebook Twitter Instagram Youtube