UB
Soru Sahibi
23 Aralık 2019 15:29

Ayak 1.parmak 1.kemik eklem yüzeyi kısmi kopma kırığı

Merhaba 5 buçuk hafta önce ayak 1.parmak eklem yerinde parmak bükülmesi sonucunda kopma şeklinde kırık oluştu hekim alçıya gerek olmadığı söylendi.6 ay sonrasında yürüyüşlerde takilma yapacağı ve bu 6 ay sonunda cerrahi mudahaleyle kopan parçanın alınması gerektiğini söyledi.yandas sargı yaparak eklem hareketliligini önlemek için ayak altından flaster geçirerek sabitledim. Yürüyüşlerde sporda ve uzun sureli ayakta kalindiginda takilma agri batma seklinde problemler yaratır mı? Ayrica eklem gevsekligim var.26 yaşındayım.Bu oluşan kısmi kopma kırığı eklem ici olduğu için daha fazla gevseklige sebebiyet verip herhangi bir ani hareket ya da biryere carpma sonucunda tekrar kırık olusumuna sebebiyet verir mi? Eklem gevşekliği olduğu ve eklem yüzeyi hasar gördüğü için kısa vadede kireçlenme yapar mı?Bilgilendirirseniz sevinirim.  Grafi linkleri  İlk 24 saatteki çift yönlü grafi  https://yadi.sk/d/i1L4WXHLlm_1hQ  Kırık oluşumundan 24 gün sonraki 3 yönlü grafiler  https://yadi.sk/d/EgphiWQfPgg5EA

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Nikola Azar
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhaba, 1. parmakta kopma kırığınız var. Tedavinizi uygulayan hekimin tedavisine uymanızı öneririm. İyileşme tamamlandıktan sonra bir problemle karşılaşmanız beklenmez. Geçmiş olsun Dr.Nikola Azar

6 Ocak 2020 11:27