UG
Soru Sahibi
8 Mart 2020 20:21

Astigmatlı Gözlük

Merhaba, miyop şikayetim için gittiğim son göz muayenesinde sol gözüm 0.50 gerilemiş ölçüldü ve astigmatım yokken 1.25 ve 1.50 astigmat olduğu çıktı.Normalde lens kullanıyordum astigmatla zor olur diye gözlük aldım 6 gündür takıyorum fakat alışamadım çok garip görüyorum, astigmattan dolayı mıdır? Lenslerle görmemde herhangi bir sıkıntı yoktu astigmatsız kullanmamın sakıncası olur mu teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Betül Bouveret
Göz Hastalıkları

Merhaba, Burada birkaç noktada hata olabilir. Birinci nokta muayene sırasında: Eğer yumuşak da olsa lenslerinizi muayeneden hemen önce çıkardıysanız, (ideali en az 3 gün takmadan gitmek) lensin korneanıza yaptığı 'korse etkisi' nedeniyle numarada farklılık çıkabilir, hem makina hem cam denemesinde. Ama bu durum size 0,50 en fazla 0,75 diyoptri fark yaratır. Sizde daha büyük fark çıkmış. 1,25 farkın 0,50 sinin buradan olabileceğini düşünelim İkinci nokta: Lensleri uzun süre takıp, gözde de kuruluk varsa ve de kapak üzerinden sıkça ovalıyorsanız bu da bir miktar astigmat oluşturmuş olabilir. Kalan 0,75 i Üçümncü olarak yaptırdığınız gözlükler, muayenede denenen ve iyi gördüğünüz numara ile aynı bile olsa , gözlükçü camları takarken özensiz davranıp odakları tam göz bebeklerinizin üzerine dek getirememiş olabilir.(bu oldukça sık yapılan bir hatadır ) O zaman görme rahatsız ve etsiz olur. Ayrıca astigmat camı hiç kullanmamış kişilerde önce düşük numara ile alıştırma yapmak gerekir, birden 1 numara veya üstü cama, gözlük mükemmel bile olsa alışamayabiliriz. Yapılacak şey; önce yaptırdığımız gözlükle bir camı elimizle kapatarak uzakta bir yazıyı tek tek net görebiliyor muyuz ona bakarız.(gerekirse camı sağa sola üst alt kaydırıp odak kayması mı farkedebiliriz) her iki cam tek tek net gösteriyorsa veya birlikte başı çevirmeden oturduğumuz yerde rahatsa alışma sorunu var demektir. Neden alışamadığımız vb gibi veya bu astigmat neden olur? kalır mı vb birçok teknik detay var, hepsini anlatmak uzun. Sonuç olarak astigmatsız kullanmak sadece gözü yorar, başağrısı vb yapar . gözlerinizi daha bozmaz veya iyileştirmez. Astigat ve miyopi gözün ölçüleri.

3 Nisan 2020 12:14