İS
Soru Sahibi
21 Mayıs 2010 21:32

Ankilozan spondilit hastalığım var bunun düzelmesi için neler yapmam gereki

Ankilozan spondilit hastalığım var bunun düzelmesi için neler yapmam gerekiyor ne gibi bir tedavi uygulamnası görmem gerekiyor acaba bunun hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. İsmail Maraş
Pratisyen Hekimlik

Serdar Bey merhaba, Akupunktur ve lazer tedavisi beyin oksijenlenmesini arttrırarak beynin vucudun tüm organ ve dokularına doğru komutlar vermesini sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, mide ve barsakların düzenli çalışmasını sağlar, pankreas hormon ve enzimlerini salgılatarak (pankreastan insülin hormonu salgılatır bu hormon ise şekerin hücrelere girmesini sağlayarak kan şekerini düşürür ve enzimleri salgılatarak mide ve barsak sindirimini kolaylaştırır, kabızlık problemlerini ortadan kaldırır) vucuttaki iç salgı bezlerini uyararak hormonların dengeli çalışmasını sağlar, beyin ve barsaklardan serotonin adı verilen hormon salgılatarak kişinin aktif dinamik ve zinde kalmasını sağlar, beyinden endorfinleri salgılatarak ağrı kesici etkileri ortaya çıkartır, karaciğer ve böbrekleri uyararak vucuttaki toksinlerin atılmasını sağlar, tansiyonu dengeler, kolesterolü düşürerek damar tıkanıklıklarını önler, lokal olarak tüm kasların kanlanmasını arttırarak o kaslara oksijen girişini hızlandırır ve kasların koordineli çalışmasını sağlar, Ayrıca akupunktur ve lazer tedavisi bağışıklık sistemini güçlendirdiği için vucudun bakteri ve viral enfeksiyonlarına yakalanmasını önler ve yakalanma durumlarında direnci arttırarak kolay atlatılmasını sağlar. Daha burada saymaya olanağımız olmayacağı bir çok etkileri ile vücüdun tam ve koordineli şekilde çalışmasına neden olur. ilaçların vucutta oluşturduğu yan etkilerin giderilmesinde oldukça faydalıdır. Gerilim ve stresi yok eder, barsak ve pankreas enzimlerinin çalışmasını sağlar. Serdar Bey, akupunktur ve lazer tedavisi ile en iyi cevap aldığımız romatizmal hastalıkların başında ankilozan spondilit geliyor. Özellikle deformasyonunu yakaladığımız safhada durdurabiliyor veya yavaşlatabiliyoruz. Hastalarımızın kullanması gereken ilaç sayısını da azaltarak vücudu korumuş ve organ tahribatını en aza indirmiş oluyoruz. Ayrıca akupunktur ve lazer tedavisinin hiçbir yan etkisi ve riski yoktur. Biz ankilozan spondiliti 15 senedir akupunktur ve lazer tedavisi ile tedavi etmekteyiz. Akupunktur ve Lazer Tedavisi ile 3-4 ve daha fazla şikayet aynı anda tedaviye alınabilir. Çünkü vücut bütündür, tek başına tek rahatsızlık yoktur. Her sistem birbirine bağlıdır. Bir bölgedeki rahatsızlık ilişkili olduğu birçok bölgeyi etkilemektedir. Akupunktur ve lazer tedvisi ile vücuda dışarıdan ilaç verilmediğinden vücut doğal olarak uyarılmakta ve kendisini rejenere (yenileme) etmektedir. Bağışkılık sistemini kuvvetlendirerek alerjik reaksiyonları en aza indirmektedir. Akupunktur ve lazer tedavisinin en önemli etkisi ödem çözücü (Şişlik), enflamasyon giderici (İltihab), allerjik reaksiyonları azaltıcı ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisinden dolayı tedavideki başarı oranı son derece yüksektir. Yazdıklarımızdan da anlayacağınız üzere akupunktur ve lazer tedavisi sadece ağrıya yönelik uygulanan bir tedavi değildir. Öncelikle amaç hastalığın tedavisidir. Zaten hastalık kontrol altına alınarak tedavi edilirse mevcut ağrılar da zaman içerisinde düzelecektir. Tedavi protokolünde 3 aşamalı süreç takip edilmektedir. 1) Akupunktur ve lazer tedavisine alınacak hastanın genç olması ve rahatsızlığın başlangıç aşamasında olması durumunda, tedavi başarısı %90 ların üstüne çıkmaktadır. Bu şekildeki hastalarımızı bu rahatsızlıktan kalıcı olarak kurtarabilmekteyiz. Çünkü bağışıklık sistemi genç yaşlardaki hastalarda daha kuvvetli olduğu için vücuttaki allerjik reaksiyonlar kısa sürede yok olarak hastalık yapan allerjen kaybolmaktadır. 2) Hastalık, kronikleşmiş durumda olan hastalarımızda, kalıcı iyileşme genelde mümkün olmamaktadır. Bu durumdaki hastalarımıza uyguladığımız akupunktur ve lazer tedavisi ile hastalarımızı kullanmak zorunda kaldığı ilaçlara bağımlı olmaktadan kurtarmayı hedeflemekteyiz. Bu gruptaki hastalarımızın ortalama %70 ini ilaç bağımlılığından kurtarabilmekteyiz. Malumunuzdur bu tip romatizmal hastalıklarda kullanılan ilaç grupları bellidir. Maalesef bu ilaçları ömür boyu kullanmak gerekmektedir. Bu ilaçları uzun vadede hesapladığımızda vücutta kalıcı organ tahribatı (böbrek,karaciğer vs...) olmaktadır. Bu durumda hastaları ilaç bağımlılığından kurtarabildiğimiz zaman ileriki yıllar için ikincil bir koruma da sağlamış olmaktayız. 3) Hastalık kronikleşmiş, eklem tutulumu oluşmuş ve hastada ilerleyen tutulma ve şekil bozukluğu var ise bu durumda akupunktur ve lazer tedavisinin amacı, hastada proğresif olan (ilerleyici) ağır tabloyu durdurmak ve hastadaki tutulmaların önüne geçerek şekil bozukluğunu mevcut halinde tutmak. Bu arada hastanın ağrılarını da olabilecek en alt seviyeye indirerek yaşam kalitesini olabilecek en üst seviyeye çıkarmaktır. Bu arada yıllarca bu hastalıkla mücadelee etmesine rağmen her sene tablosu daha da ağırlaşan ve şekil bozukluğu olan hastalar da vardır. O hastalar en az 25 - 30 yıldır hastalığı ile yaşamışlardır. Buna bağlı olarak hastalıkları kronikleşmiştir. Tabi ki bu grup hastalara uyguladığımız proğram ve tedavideki başarı beklentisi yukarıda belirttiğimiz gibi yüksek değildir. Bu gruptaki hastalarımızdaki tedavi beklentisi onların daha az ilaç kullanacak şekilde yaşam kalitelerini mümkün olduğunca üst seviyelere çıkarmak olmaktadır. Tedaviler rahatsızlıklara göre 15 ila 30 seans sürmektedir. (30 seans,haftada 3 seans olarak gün aşırı uygulanır ve toplam 10-12 hafta sürer veya İstanbul dışından gelenlere yoğunlaştırılmış program uygulanarak 35 günde 30 seans uygulanmaktadır. 15 seans için ise 18 günlük proğram uygulanmaktadır. Burada hastalarımıza başlangıçta kaç seans uygulama yapılacağını genel değerlendirmeden sonra belirlemekteyiz.) Geçmiş olsun dileklerimizle... MARAŞ AKUPUNKTUR VE LAZER TEDAVİ MERKEZİ TEL: *** *** ** 84 pbx. Adres: Alemdağ Cd.Yanyol No:3 A Blok 1/1 Büyük Çamlıca-Üsküdar/İSTANBUL

22 Mayıs 2010 11:32