CM
Soru Sahibi
17 Nisan 2016 13:57

Amfizematöz değişiklikler

hocam ben 20 yaşından beri derin nefes alma ve esneme ihtiyacı duyuyorum, şu an 23 yaşındayım. Bazı günler azalıyor bazı günler artıyor. Onca doktora gittim bir sorun bulamadı. Ama en son gittiğim doktor bilgisayarlı tomografide amfizematöz değişikler saptadı. (Diğer verilerin hepsi normaldi) Ben iki sene sigara kullandım sadece ama düzenli sporumu yaptım. Zaten üniversite öğrencisiyim tozla talaşla da işim olmaz. Alfa1 antitripsin ise 132 çıktı. Anlamadığım nokta neden bu kadar gençken bu rahatsızlığa yakalandım. Acaba bu esneme ve derin nefes alma isteğim başka bir neden kaynaklanıyor olabilir mi? Tam 3 sene önce bir gün yağmurda iyice ıslandıktan sonra ani şekilde başladı ve 3 senedir devam ediyor, kabus gibi. Ve son sorum hocam, şu an sigara hiç kullanmıyorum ve kendimi tozdan filan koruyorum, hastalığım ilerle mi yine de? EK: kan testinde her şey normal çıktı hocam, alfa1 antitripsin ise 132 çıktı, sft de ise fvc *** *** ** 137 fev*** *** ** 120 çıktı. DLCO ise *** *** ** 104 DL *** *** ** 103 çıktı.

1 cevap
Cevaplar (1)

kan ve tahlillerın olağan gözüküyor. esneme ve nefes darlığı hissi bazen psikolojik olabulır. solunum testın tamanen normal.

19 Nisan 2016 09:08