KF
Soru Sahibi
3 Nisan 2018 15:32

Alerjik reaksiyon

Selamün aleyküm doktor abi bahar aylarında genellikle alerjik durumlar yaşıyorum yüzümde gözlerimde şişme kaşıntı yara vs. Çiçeklere tozlara polanlere karsi ve güneş de etkiliyor ne yapmalıyım ?

2 cevap
Cevaplar (2)

A.s. Fatma Hanım,bahsettiğiniz türden şikayetler atopik bünyeye sahip olmanızdan ileri geliyor,O yüzden yaşantınızı da buna uygun ölçüde düzenlemeniz gerekiyor.Tam manasıyla polen veya bahar allerjisi diyebilmek için pin prick testi adı verilen en az 20 farklı ajana karşı duyarlılığınız tespit edilmeli.Daha çok semptomatik tedavi ve hayat standartlarınıza uygun bir ölçüde dikkat etmeniz mevsim geçiş süreci dönemini olumlu yönde etkileyeceği aşikardır.Anthistaminik sıklıkla veya yerine göre steroid içeren ilaçların kullanımı gerekiyor.Bu yüzden en yakın sağlık kuruluşunda Dermatoloji (Cildiye) polikliniğine baş vurmanızı tavsiye ederim.Hayırlı sıhhatli günler temennisiyle...

6 Nisan 2018 21:36
KF
Soru Sahibi

Teşekkürler Dr. Abi uzun açıkladığıniz için sağolasız en kısa zamanda dermatologa gidicem.. Bu durum 3 sınıftan itibaren olan bahar in daha çok etkiliyen bı durum. İnşaAllah iyi olurum. Allah razı olsun Aeo..

6 Nisan 2018 22:32

Gecmis olsun.

29 Mayıs 2018 06:25