Şİ
Soru Sahibi
5 Kasım 2021 22:39

Akciğerde Nodül

Hocam iyi günler, 26 yaşındayım günde 1 paket sigara içiyorum. 20 gündür günde 1-2 adete düşürdüm. Çektirdiğim Akciğer Toraks BT, de Toraks duvarı kemik ve yumuşak doku oluşumları doğaldır. üst mediastinal damar yapılar ve kalp odacıkları normaldir. Mediastinal ve hiler yerleşimli patolojik boyutta lenf bezi dikkati çekmemiştir. Trakea, her iki ana bronş ve bronş ağacı açıktır. Akciğer parankim alanlarının değerlendirilmesinde; aktif infiltratif görünüm izlenmemiştir. Sol alt lob laterabazal segmentte plevrel tabanlı 6 mm çaplı bir adet nodül izlendi. Üst batından geçen kesitlerde patoloji izlenmedi. Verdiğim Tam kan tahlilinde ise CRP 27 çıktı. Hocam 6 mm plevrel tabanlı nodül tehlikeli mi, Plevrel ne demek hocam, ne yaptırmam gerekiyor?

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)

Sayın Şajin, Plevral demek akciğer zarı demek. Buradan köken alan 6mm nodül varmış. Geçici olabilir, kaybolabilir. 3 ay sonra kontrol bt çektirin kaybolmazsa veya büyurse uncelemek gerekebilir. Şifalar dilerim.

8 Kasım 2021 15:20
Şİ
Soru Sahibi

Sağolun Hocam tşk ederim.

8 Kasım 2021 15:23

Bir şey değil geçmiş olsun

10 Kasım 2021 15:00
Şİ
Soru Sahibi

Hocam Merhaba 6 ay sonra Tekrar Tomografi çektirdim sonuç bu şekilde, TORAKS BT İNCELEMESİNDE: Teknik: İnceleme IV kontrast madde kullanılmadan aksial planda 5 mm. kesit kalınlığında elde edilmiştir. Klinik Bilgi: Nefes artefaktları nedeniyle her iki akciğer parankiminin değerlendirilmesi optimal değildir. Trakea, karina ve her iki ana bronş açıktır. Mediastinal ana vasküler yapıların çapları doğaldır. Mediastinde ya da hiluslarda kitle-LAP saptanmamıştır. Kalp boyutu normaldir. Plevral ya da perikardial effüzyon izlenmemiştir. Akciğer parankim alanlarının değerlendirilmesinde, aktif infiltrasyon izlenmemiştir. Sol akciğer alt lob laterobazalde 2 mm çapında pulmoner nodül izlendi. Kesitlere dahil kemik yapıların görünümü tabiidir. SONUÇ: Pnömoni bulgusu içermeyen Toraks Bt incelemesi Not: BT, COVİD-19 ilk evresinde negatif olabilir. Sonuç: Olguya ait patolojiler 'Bulgular' kısmında belirtilmiş olup klinik, fizik muayene ve laboratuvar verileri ile birlikte korelasyonu önerilir.

8 Nisan 2022 15:46

2mm nodüle bir şey yapmıyoruz. Geçmiş olsun

8 Nisan 2022 15:50
Şİ
Soru Sahibi

Nefes artefaktları nedeniyle her iki akciğer parankiminin değerlendirilmesi optimal değildir. Burda ne demek istemiş hocam?

8 Nisan 2022 17:03

Tomografi çekilirken kıpraşmışsınız.

29 Nisan 2022 20:41
Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu
Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu Göğüs Cerrahisi

Yazar toplam 359 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Akciğer covid sonrası bt Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu
pnomotoraks Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu
MULTIPL LENF NODU Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu
Sırtta ağrı Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu
gögüste batma ve ağrı Prof. Dr. Melih Kaptanoğlu
Göğüs Cerrahisi İle İlgili Diğer Uzmanlar
Op. Dr. Özgür Öztürk Göğüs Cerrahisi
Prof. Dr. Abdullah Erdoğan Göğüs Cerrahisi
Op. Dr. İlker Kolbaş Göğüs Cerrahisi
Op. Dr. Galbinur Abdullayev Göğüs Cerrahisi
Doç. Dr. Aykut Eliçora Göğüs Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube