CM
Soru Sahibi
2 Ocak 2016 12:06

Serum setinin tamaminda hava

Hocam iyi gunler bir sey danisacaktim aciklarsaniz cok sevinirim 12gun once karin agrisi nedeniyle kontrastli batin tomografisi cekildim.Çekim sirasinda makinadan(infuzyon pompasi sanirim) iv yolla kontrast madde yollandi.ancak serum setinin tamaminin havasi alinmamisti sividan once hava girisi oldugunu gordum bi serum setinin tamami kac ml hava yapar hocam ogunden beri kalp carpintisi arada nefes darligi sirt ve gogus agrisi ve bas agrisi ve bas donmesi cekmekteyim.ayrica sol kulagimda hafif tikaniklik olustu.Emboli olayi olusmus olabilir mi lutfen bana aciklar misiniz.nekroz falan olusur mu 12gun oldu emboli olsa aninda mi etki gosterirdi.cevabinizi bekliyorum hocam.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Ertan Aydın
Göğüs Cerrahisi

Genellikle serum setlerinin cilde giren kısmının üstünde veya serumdan çıkan kısmının hemen altında hava tahliyesine izin veren aparat bulunur.. Ama gene de bir şüpheniz var ise Beyin Tomografisi çektirebilirsiniz Geçmiş olsun

2 Ocak 2016 15:03
CM
Soru Sahibi

Cevap icin tesekkurler hocam son sorum olucak setin tamaminin havasi hic alinmamisti yani arada kalan hava kabarcigi gibi degil havasini almamislar hic.bundan dolayı ve semptomlarimin bt den sora cikmasi beni endiselendiriyor. Bu durumdan kaynaklanma ihtimali var midir vede son bi sorum toraks ve beyin bt cektirsem emboli tanisi koymalari icin illa kontrast mi verilmesi gerekiyor kontrastsiz cikmaz mi?

4 Ocak 2016 01:15
Prof. Dr. Ertan Aydın
Göğüs Cerrahisi

Şüphe içinde yaşamaktansa çektirmenizde fayda var. Kontrastlı çektirmeniz daha faydalı olur ama kararı gene doktorunuz verecek Geçmiş olsun

4 Ocak 2016 08:20