AC
Soru Sahibi
17 Eylül 2020 14:10

Akciğer Toraks BT incelemesi

Hocam öncelikle merhabalar...Babamın özellikle geceleri sürekli öksürük ve balgam çıkarma şikayetleri üzerine Ankara Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Polikliniğine başvuru yaptık.Doktor muayenesi sonrası bt toraks tomografi istemi yapıldı.Ben askeri personel olarak yurtdışında görev yapıyorum.Aileme sorduğum zaman sonuçların normal olduğunu söylediler ancak benim içim rahat değil.E nabız üzerinden sonuçlara ulaştım.Sonuçları şu şekilde; Tetkik göğüs duvarı ve mediastinal yapıların değerlendirilmesi için uygun değildir. Sol hemitoraks anterior duvarda kalp piline ait metalik dansite ve kalbe ulaşan kateterler vardır. Trakea ve her iki ana bronş lümeni açıktır. Mediastinal ana vasküler yapılar ve koroner arter traselerinde aterosklerotik duvar değişiklikleri vardır. Kardiyotorasik oran artmıştır. Sağ akciğer orta lob lateral segmentte 5,5 mm çapında subplevral nodül vardır. Her iki akciğer alt lobda peribronşial kalınlaşmalar ve retiküler dansite artışları vardır. Sağ akciğer üst lob apikal, sol akciğer üst lob apikoposterior segmentte pleuroparankimal fibrotik değişiklikler vardır. En kalın yerinde sol akciğer posterobazal segmentte 9 mm'ye ulaşan plevral kalınlaşmalar vardır. Sağ hemidiyafram yüksek konumludur.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Gürkan Ertuğrul
Göğüs Hastalıkları , Tüberküloz, Allerjik Hastalıklar

Sayın AVCI, raporda öksürük ve balgam çıkarma yakınmalarını açıklayacak özel bir bulgu yok. Tanımlanan lezyonlar geçirilmiş hastalık sekeli olup en geç 6 ay sonra kontrol tomografisi ile takip edilmesi uygun olacaktır. Geçmiş olsun Saygılarımla

18 Eylül 2020 10:15